Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych informuje nas w artykule 12 o tym, iż za przychód ze stosunku pracy uważa się każde świadczenie w naturze ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracownika. W myśl tego zapisu otrzymując od pracodawcy szkolenie jako pracownicy powinniśmy ponosić konsekwencje podatkowe z racji uzyskanego przez nas przychodu.
Czy takie rozumowanie przepisu ma rację bytu? Okazuje się, że nie. To do obowiązków pracodawcy należy między innymi ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a szkolenia są jedną z form doskonalenia wymaganych kwalifikacji. Poza tym, należy także pamiętać o tym, iż pracownik często sam nie wykazałby inicjatywy dobrowolnie zgłaszając się na szkolenie, ponieważ niesie to za sobą także pewnego rodzaju obciążenia, np: dodatkowa nauka, mniej czasu na sprawy osobiste i rodzinne. A dodatkowe opłaty podatkowe mogłyby skutecznie odstraszyć pracowników nawet tych bardzo zaangażowanych w swoją pracę i podnoszenie umiejętności.
Pracodawca wysyłający swoich podwładnych na szkolenia czy kursy kieruje się zazwyczaj jedną myślą, a mianowicie jak to przyczyni się do zwiększenia jego przychodu? Dopiero przekonany i upewniony o możliwości uzyskania realnego zysku kieruje pracowników na szkolenia. Zatem wszelkie koszty powinny pozostać wyłącznie po stronie pracodawcy.
Źródło: Gazeta Prawna
M-S-M