Obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna, a ceny za metr rosną z miesiąca na miesiąc. Oczywiście wysokie ceny mieszkania czy domu połączone z wysoką inflacją muszą mieć wpływ na kredyt hipoteczny. W 2022 roku w porównaniu do 2021 roku Klienci, którzy starają się o nowy kredyt mogą mieć ratę wyższą już o 50-100 zł na każdych 100.000 PLN.
Kredyt hipoteczny Gdańsk
Szczególnie wzrost cen widać w dużych miastach jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Gdańsk. Rynek nieruchomości w Trójmieście poszedł w górę na metrze o 1000-1500 PLN rok do roku przy nowych mieszkaniach deweloperskich. Zatem kredyt hipoteczny Gdańsk niestety również będzie wymagany większy. Jeżeli kwota kredytu będzie większa to i całkowity koszt kredytu również się zwiększa, a od Klientów wymaganych jest większy wkład własny.
Hipoteka dla lekarza
Kredy hipoteczny dla lekarza charakteryzuje się niższym oprocentowaniem od standardowych ofert. Dzięki temu lekarze mogą pozwolić sobie na organicznie kosztów przy budowie domu czy zakupie mieszkania, co z kolei wpływa na większą zdolność kredytową. Lekarze przy kredycie hipotecznym mogą starać się o kredyt nawet do 2.000.000 PLN.
Hipoteka dla branży prawniczej
Kredyt dla adwokata działa na podobnych warunkach jak dla branży medycznej. Adwokat, radca prawny czy notariusz również mogą skorzystać z kredytów hipotecznych na lepszych warunkach. W celu ubiegania się o kredyt hipoteczny wystarczy posiadać dochód z umowę o pracę, zlecenie lub działalności.
Kredyt hipoteczny podsumowanie
Rok 2022 z pewnością będzie bardzo nieprzewidywalnym rokiem jeżeli chodzi o ceny mieszkań oraz oprocentowanie kredytów. Wraz z wysoką inflacją będzie wzrastać WIBOR, który ma bezpośrednie przełożenie na koszt kredytów.
W związku z większymi cenami mieszkań oraz droższym kredytem może pojawić się problem z otrzymaniem odpowiedniej kwoty kredytu ze względu na zdolność kredytową. W dłuższej perspektywie może być to jeden z czynników do wyhamowania wzrostu cen mieszkań.