Konsolidacja kredytów- zysk czy strata?
Konsolidacja kredytu to połączenie kilku rat w jedną, niższą od sumy dotychczasowych rat. Brzmi idealnie. Należy jednak pamiętać, że czas spłaty kredytu konsolidacyjnego jest dłuższy od czasu spłaty dotychczasowych kredytów. Oznacza to, że suma zobowiązań się zwiększa. Kredyt konsolidacyjny może jednak pomóc w uratowaniu domowych finansów. Jest to również metoda, która pozwala na uniknięcie dalszego zadłużenia. Kredytobiorca z większą łatwością spłaca niższe raty, nawet jeśli oznaczają one dłuższy okres kredytowania. Banki chętnie udzielają tego typu kredytów, gdyż są one korzystne dla obu stron. Bank zyskuje na większej liczbie spłaconych rat, a klient ma czas na odzyskanie stabilności finansowej.
Wiele kredytów jedna rata
Konsolidacja kredytów to również duże uproszczenie dla osób, które jednocześnie spełniają wiele rat w różnych bankach. Nie trudno można pogubić się w spłatach kredytów, których udzieliły różne banki na różny czas z różnym terminem spłaty. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu klient odzyskuje nie tylko stabilność finansową, ale również zyskuje porządek w swoich sprawach finansowych. To dobra opcja dla osób, które nie radzą sobie z księgowością i panowaniem nad wydatkami. Łatwiej płacić jedną ratę zamiast kilku. Daje to pewność sytuacji i ułatwia planowanie dalszych wydatków na przestrzeni miesiąca.
Poznaj – Elastyczność i finanse: Jak programiści B2B mogą skutecznie uzyskać kredyt mieszkaniowy
Poznaj – Pożyczki dla zadłużonych: Jak wyjść z długów i odzyskać kontrolę nad finansami
Kto powinien skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?
Oferta kredytów konsolidacyjnych jest skierowana przede wszystkim do osób, które posiadają wiele kredytów w różnych bankach i mają trudności w ich spłacie. Nie rzadkim przypadkiem jest również konsolidacja kredytu hipotecznego. Dochodzi do niej kiedy kredytobiorca posiada kredyt hipoteczny oraz kilka mniejszych kredytów, często zaciągniętych na wyposażenie mieszkania. Początkowe miesiące po zakupie nowego lokum łączą się z wieloma wydatkami. Nie wszystkie z nich da się wcześniej zaplanować. Często kończy się to wieloma kredytami, na wydawać by się mogło, niewielkie raty. Ich suma niejednokrotnie przekracza możliwości finansowe kredytobiorcy. W tej sytuacji dochodzi do tak zwanego “przekredytowania”. Suma raty kredytu hipotecznego i pozostałych rat staje się niemożliwa do spłaty. Kredyt konsolidacyjny w takiej sytuacji pomaga stanąć na nogi. Obniżenie łącznej sumy rat nawet o kilkaset złotych daje znaczące poczucie ulgi i możliwość odzyskania kontroli nad wydatkami. Konsolidacja kredytów pozwala na uniknięcie wpadnięcia w bardzo niebezpieczną pętlę kredytową. Kredytobiorca zwiększa nie tylko swoją stabilność, ale również staje się bardziej wiarygodny dla banku. W przyszłości będzie mu łatwiej uzyskać kolejny kredyt, gdyż wykazał się on odpowiedzialnym podejściem w momencie chwilowej destabilizacji.