Czasami kupujemy cały zestaw obejmujący jednostkę centralną wraz z dodatkami. Niekiedy chcemy wymienić jeden element zestawu, np. monitor. Wtedy, zamiast kupować nowy, możemy wybrać sprzęt poleasingowy. Urządzenia takie są wytrzymałe, dobre jakościowo i pochodzą od znanych marek.
Monitor poleasingowy to urządzenie, które przez pewien okres było użytkowane w jakiejś firmie. Taka możliwość jest dostępna dzięki umowie leasingu, którą konkretna korporacja zawiera na określony sprzęt, np. monitory. Firma zamawia dla swoich pracowników kilkadziesiąt lub kilkaset urządzeń, a następnie bierze je w leasing na pewien czas. W tym okresie korzystają z monitorów osoby zatrudnione do prac biurowych, księgowych, graficznych czy programowych. Po zakończeniu umowy leasingu korporacja bierze w leasing nowe monitory, a wcześniej używane trafiają do sprzedaży detalicznej jako urządzenia poleasingowe. Warto zauważyć, że najczęściej to sprzęty produkowane w klasie biznes, która wyróżnia się trwałością i wysoką jakością.
Monitor poleasingowy – dlaczego warto?
Monitory poleasingowe wyróżniają się przede wszystkim dużo lepszą ceną od nowych modeli. Niekiedy są one dostępne za połowę wartości początkowej. To niewygórowana cena, zważywszy na to, że są to najczęściej urządzenia najlepszych marek jak Dell, Lenovo, LG, czy HP. Dodatkowo sprzęty te nie są mocno zużyte, bo umowa leasingu trwa około 2-3 lata, a to dla sprzętów klasy biznes nie jest długi okres użytkowania. Wysoka jakość i trwałość monitorów poleasingowych sprawia, że mogą one bezawaryjnie działać przez kolejnych kilka lat. Urządzenia kupowane do firm mają również bardzo dobre parametry techniczne i często są duże, np. 23-24 cale. Takie monitory można znaleźć w sklepach specjalizujących się w sprzęcie poleasingowym (np. Laurem.pl).
Jak wybrać monitor poleasingowy?
Kupując monitor poleasingowy, warto zwrócić uwagę na przekątną ekranu. Na rynku dostępne są urządzenia o wielkości ekranu od 19 do 24 cali. Dodatkowo ważny jest typ matrycy. Można nabyć monitory matowe i błyszczące, które wykorzystują technologie IPS, TN czy VA. Istotne są także proporcje ekranu – najczęściej kupujący może wybierać między panoramicznym 16:9 a kwadratowym 4:3 lub 5:4. Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na rozdzielczość monitora. Wybór parametrów urządzenia powinien być uzależniony od tego, do czego go będziemy używać (np. prace biurowe, granie, oglądanie filmów i seriali itd.).
Decydując na monitor poleasingowy, oszczędzamy, ponieważ płacimy niekiedy połowę wartości nowego urządzenia. Dodatkowo zyskujemy dobrą markę, wysoką jakość, dobre parametry i wytrzymałość klasy biznes.