Zgodnie z art.86 ust.1 Ustawy o podatku od towarów i usług, przywilejem przedsiębiorcy jest możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków, które związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą. Odliczenia te wykonywane są na podstawie otrzymanych faktur, jednak od tego prawa są pewne wyjątki (wymienione w art. 88 ust. 3A tej samej ustawy). Należą do nich usługi noclegowe.
W ramach podróży służbowej pracownik ponosi różnego rodzaju koszty związane z wyjazdem. Jego pracodawca nie może jednak odliczyć podatku VAT od usług noclegowych. Wyłączenie tej możliwości zostało określone w art. 88 ust. 1 pkt. 4 Ustawy od podatku od towarów i usług. Według przepisów obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. W związku z tym wynajem pokoju w hotelu lub innym obiekcie noclegowym nie podlega prawu do odliczenia VAT, mimo że są to zakupy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Firma może odliczyć usługi noclegowe tylko w wypadku, gdy są one częścią usługi kompleksowej, która nie jest podzielna. Prawo to obowiązuje, gdy wchodzą one w szerszy zakres usług i są jednym z elementów składowych. Może to być np. konferencja, która obejmuje dodatkowo rachunki za catering, wynajem sali konferencyjnej i sprzętu, przejazd czy wynajem miejsc noclegowych. Nocleg traktowany jest wtedy jako nierozerwalna część całego pakietu. Natomiast, gdy jest to pojedynczy zakup usługi noclegowej, prawo do odliczenia VAT nie przysługuje podatnikowi. Ograniczenie w prawie, które to uniemożliwia, jest zgodne z prawem UE.
W sytuacji, gdy podatnik ma zamiar skorzystać z prawa do odliczenia VAT od usług noclegowych, musi wykazać, że były to jedynie usługi pomocnicze i stanowiły część większej usługi kompleksowej.
KJ
Polecamy serwis http://www.finansowe.szkolenia24h.pl/, gdzie znajdą Państwo artykuły z zakresu finansów, ciekawe poradniki dotyczące kredytów, rozliczania podatków czy kont osobistych. Zapraszamy!