Przemysł spotkań dynamicznie rośnie

Raport opublikowany niedawno przez ICCA "ICCA 50 statistics. A modern history of international associations Meetings: 1963-2012" pokazuje dynamiczny wzrost przemysłu spotkań w ostatnich latach.

ICCA (International Congress & Convention Association) jest największym na świecie stowarzyszeniem skupiającym ponad 1000 członków z 90 krajów na całym świecie. Członkami ICCA są hotele, centra konferencyjne, convention bureaux, PCO/DMC i inne podmioty związane z przemysłem spotkań. Również, Gdańsk Convention Bureau/GOT od 2007 roku jest aktywnym członkiem ICCA (uczestniczy w organizowanych przez ICCA wydarzeniach, z kolei Anna Górska Prezes GOT/GCB jest Przewodniczącą Oddziału Europy Centralnej ICCA).

Statystyki ICCA

Każdego roku ICCA publikuje raport statystyczny podsumowujący globalny przemysł spotkań w danym roku. Dane są zbierane głównie w oparciu o informacje dostarczane  przez miejskie, regionalne i krajowe convention bureaux. Dokument, choć zawiera informacje dot. jedynie spotkań stowarzyszeń (bez uwzględniania spotkań korporacji), jest wciąż ważnym wyznacznikiem kierunków rozwoju przemysłu spotkań.

W raporcie ICCA uwzględniane są wydarzenia spełniające trzy kryteria:

– spotkanie musi odbywać się regularnie,
– musi rotować pomiędzy min. 3 krajami,
– musi w nim wziąć udział min. 50 uczestników.

W tym roku, w związku z 50. leciem istnienia ICCA stowarzyszenie opublikowało specjalny dokument podsumowujący ostatnie pół wieku w przemyśle spotkań. Jak podkreślił we wstępie do raportu Martin Sirk, Prezes ICCA, analiza turystyki biznesowej w tak długim okresie czasie lepiej niż coroczne raporty oddaje dynamikę rozwoju branży.

Kilka wybranych danych z raportu ICCA:
 
W latach 1963-2012 odbyły się 173 432 spotkania międzynarodowych stowarzyszeń
(co kolejne 10 lat liczba zarejestrowanych w bazie ICCA spotkań podwajała się)

Przez ostatnie 50 lat Europa przyciągała największą liczbę spotkań międzynarodowych stowarzyszeń
(54% spotkań w latach 2008-2012 była zorganizowana w Europie, choć ostatnie raporty wyraźnie pokazują wzrost znaczenia Azji i Ameryki Łacińskiej)

84 683 936 delegatów wzięło udział w spotkaniach międzynarodowych stowarzyszeń w latach 1963-2012
(w tym 22 000 000 w latach 2008-2012 ze średnią liczbą 424 delegatów na spotkanie)

Średnie wydatki delegata na spotkanie w latach 2008-2012 wyniosły 678,00 USD
(w latach 1993-1997 było to 440,00 USD)

56,4 mld USD – to łączna suma wydatków delegatów w latach 2008-2012
(18,8 mld USD w latach 1993-1997)

Nawet, jeżeli wziąć pod uwagę że powyższe dane dotyczą jedynie spotkań stowarzyszeń i nie obejmują spotkań korporacji, są to wciąż liczby znaczące, świadczące o dynamicznym rozwoju branży w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Badania statystyczne Gdańsk Convention Bureau / GOT

Od 2010 Gdańsk Convention Bureau/GOT prowadzi własne badania statystyczne. We współpracy z lokalną branżą – hotelami, centrami konferencyjnymi i innymi obiektami badana jest liczba zorganizowanych w Gdańsku i Regionie konferencji i innych spotkań, liczba uczestników, średni czas trwania spotkań i wiele innych.

W 2012 roku w Gdańsku i Regionie odbyło się ponad 5 000 spotkań o charakterze biznesowym, w których łącznie uczestniczyło ponad 44 000 uczestników z całego świata. Ten wynik pozwolił utrzymać miastu Gdańsk trzecią pozycję w Polsce – po Warszawie i Krakowie.

Badania statystyczne Gdańsk Convention Bureau/GOT będą kontynuowane również w roku 2013. We wrześniu odnotowaliśmy wzrost liczby podmiotów, które przekazały wypełnione ankiety statystyczne. To pozytywny sygnał, ale wciąż, aby raport statystyczny był kompletny i przedstawiał wiarygodny obraz przemysłu spotkań w Gdańsku i Regionie potrzebne jest większe zaangażowanie lokalnej branży. Dlatego zachęcamy hotele, centra konferencyjne i inne obiekty do włączenia się do projektu – ważnego z punktu widzenia całej branży.

Więcej informacji dotyczących badań statystycznych Gdańsk Convention Bureau/GOT można uzyskać pod adresem: sudakowska@gdanskconvention.pl Raporty statystyczne Gdańsk Convention Bureau/GOT są dostępne TUTAJ

 

O GDANSK CONVENTION BUREAU:

Gdańsk Convention Bureau (GCB) zostało powołane w 2005 roku jako miejskie biuro kongresów.  Jest częścią Gdańskiej Organizacji Turystycznej, stowarzyszenia, które zrzesza ponad 110 członków. Miasto Gdańsk jest strategicznym Partnerem. Na mocy porozumienia z Polską Regionalną Organizacją Turystyczną (PROT) GCB jest odpowiedzialne za promocję turystyki biznesowej. Od 2007 GCB jest pełnoprawnym członkiem ICCA – największego stowarzyszenia w branży. Głównym zadaniem Gdańsk Convention Bureau jest promocja Gdańska i Regionu, jako destynacji konferencyjnej oraz pomoc organizatorom podczas planowania wydarzeń biznesowych w naszym regionie.

Follow us:
FACEBOOK www.facebook.com/gdanskconventionbureau
TWITTER @GdanskRegionCVB
YOUTUBE www.youtube.com/GdanskRegionCVB
SLIDESHARE www.slideshare.net/GdanskRegionCVB

Gdańska Organizacja Turystyczna / Gdańsk Convention Bureau
tel.: +48 58 300-06-59, fax: +48 58 301-66-37
ul. Długi Targ 28/29, 80-830 Gdańsk, Polska
www.gdanskconvention.pl

Lemon Resort Spa to hotel butikowy zlokalizowany nad Jeziorem Rożnowskim, w jednym z najpiękniejszych regionów Polski – Pogórzu Rożnowskim, w miejscowości Gródek nad Dunajcem.

Nowoczesny 3-gwiazdkowy hotel „Arena” został zaprojektowany z myślą o wymagających gościach, którzy cenią wygodne i praktyczne rozwiązania oraz pragną spędzić czas w miłej atmosferze. Klimat pomieszczeń i dogodna lokalizacja hotelu gwarantują doskonałe warunki do wypoczynku, relaksu i pracy. Hotel posiada pełne zaplecze noclegowo- gastronomiczne, centrum konferencyjne oraz ogród z kominkiem

Czterogwiazdkowy Scandic Wocław usytuowany jest w centrum miasta. Dogodny dojazd z autostrady A4/A8, niewielka odległość (12 km) od lotniska im. Mikołaja Kopernika oraz umożliwiający przebycie pieszo dystans do Głównego Dworca Kolejowego PKP, zapewniając uczestnikom komfort szybkiego dotarcia na miejsce spotkania.
Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu (wi-fi) w całym hotelu.