Recykling plastiku

Kiedy mówimy o recyklingu, często spotykamy się z tworzywami sztucznymi. Jest to popularna nazwa materiałów wytwarzanych z polimerów syntetycznych.

W przeciwieństwie do naturalnych biopolimerów syntetyczne polimery są wytwarzane w laboratorium jako produkty syntezy substancji organicznych – ropy naftowej i węgla. Istnieje sześć głównych rodzajów tworzyw sztucznych: politereftalan etylenu, polietylen o wysokiej gęstości, polichlorek winylu, polietylen o niskiej gęstości, polipropylen oraz polistyren. Dzięki swojej wszechstronności i niskim kosztom produkcji tworzywa sztuczne są wykorzystywane w wielu procesach produkcyjnych, w tym w opakowaniach, zabawkach, elektronice i odzieży.

Czy wszystkie tworzywa sztuczne nadają się do recyklingu?

Teoretycznie wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych nadają się do recyklingu. W praktyce niestety przetworzenie wielu z nich nie jest możliwe ze względu na ich zanieczyszczenie z braku odpowiednich technologii. Materiały nierecyklingowane są zakopywane lub spalane w odpowiednich spalarniach. Plastikowa butelka, jednorazowa torba i żywność to najczęściej sortowane odpady z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj w ich produkcji znajduje się HDPE, LDPE lub PP. Pamiętaj: przetwarzaj tylko tworzywa sztuczne z numerami 1-5 na spodzie. Inne nie mogą być przetwarzane ze względu na zawarte w nich toksyny lub brak odpowiedniej technologii.

Jak wygląda drugie życie plastiku?

Tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu są surowcem używanym do produkcji rur, zabawek, zderzaków samochodowych i elementów elektronicznych. Plastikowe butelki mogą stać się wszystkim, od długiej, przez torby na laptopa, po polarową bluzę. Produkcja na bazie plastiku pochodzącego z recyklingu wymaga dużo energii i tym samym przyczynia się do zmniejszenia naszej zależności od

Na czym polega efektywny recykling plastiku?

Większość z nas wie, czym jest recykling tworzyw sztucznych i jaką rolę odgrywa w ochronie środowiska. Samo sortowanie odpadów nie stanowi skutecznego recyklingu, ponieważ jego podstawową zasadą jest ilość wytwarzanych odpadów. Recykling zaczyna się od prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, czyli tych wytwarzanych w środowisku domowym. Dzięki temu domownicy przedsiębiorstwa mogą wspierać ponowne wykorzystanie surowców na co dzień. Segregacja śmieci w domu ma sens, ponieważ posegregowane odpady trafiają do odpowiednich pojemników w śmieciarce.

Oto kilka pomysłów na to, jak możesz zastosować tę zasadę w swoim życiu:

– Unikaj wody w jednorazowych plastikowych butelkach; zamiast tego kup butelkę wielokrotnego użytku, z filtrem. W miarę możliwości wybieraj napoje w szklanych butelkach.

– Unikaj plastikowych toreb w sklepach spożywczych lub punktach sprzedaży detalicznej. Zamiast tego używaj toreb papierowych lub płóciennych.

– Wybierz trwałe zabawki wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu, które można przekazać młodszym braciom i siostrom lub organizacjom charytatywnym.

– Jeśli to możliwe, daj drugie życie plastikowym opakowaniom. Resztę poddaj procesie recyklingu.

 

 

Jakie korzyści przynosi recykling odpadów?

Recykling plastiku ma wiele zalet. Tworzywa sztuczne poddane recyklingowi, a następnie wykorzystane do produkcji innych zmniejszają zużycie paliw kopalnych, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej, do redukcji gazów cieplarnianych i zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Mniejsza ilość odpadów oznacza większą powierzchnię potrzebną do ich składowania na składowiskach, co oznacza mniejszą ingerencję w środowisko. Recykling organiczny tworzyw sztucznych zapewnia również miejsca pracy w przemyśle tworzyw sztucznych i branżach pokrewnych.

 

Event Hall w Fabryce Norblina to wyjątkowa przestrzeń eventowa w Warszawie, gdzie industrialny styl spotyka się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Na ponad 600 m² można zorganizować różnorodne wydarzenia, od konferencji i bankietów po premiery filmowe. Do dyspozycji gości są sale kinowe z systemem Dolby Atmos®, przestronne lobby oraz 14-metrowy bar serwujący autorskie koktajle. Nowoczesne zaplecze audiowizualne, cateringowe i profesjonalna obsługa w zabytkowym otoczeniu Fabryki Norblina gwarantują unikatowy charakter każdego eventu.

Lemon Resort Spa to hotel butikowy zlokalizowany nad Jeziorem Rożnowskim, w jednym z najpiękniejszych regionów Polski – Pogórzu Rożnowskim, w miejscowości Gródek nad Dunajcem.

Czterogwiazdkowy Scandic Wocław usytuowany jest w centrum miasta. Dogodny dojazd z autostrady A4/A8, niewielka odległość (12 km) od lotniska im. Mikołaja Kopernika oraz umożliwiający przebycie pieszo dystans do Głównego Dworca Kolejowego PKP, zapewniając uczestnikom komfort szybkiego dotarcia na miejsce spotkania.
Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu (wi-fi) w całym hotelu.