Remont hotelu: Młotowiertarka – jak wybrać?

Pracując na twardych materiałach nie możemy używać zwykłej wiertarki, ponieważ w szybkim tempie ulegnie zniszczeniu. Potrzebujemy narzędzi dużo bardziej wytrzymałych, które będą w stanie poradzić sobie w tak trudnych warunkach. Idealna będzie młotowiertarka – w jaki sposób wybrać odpowiedni model?

Jaka młotowiertarka? Najważniejsze parametry

Urządzenia te mogą być przez nas wykorzystywane nie tylko do wiercenia, ale również wykonywania innych prac, jak na przykład kucie oraz zdzieranie posadzek. Chcąc zakupić młotowiertarkę o szerokim zastosowaniu, musimy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne.


Młotowiertarka – jaki udar?

Do wyboru mamy zazwyczaj dwa rodzaje udarów – pneumatyczny oraz pobijakowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się bardzo dużą siłą, zdecydowanie przewyższającą inne dostępne udary, także w standardowych wiertarkach. Funkcjonuje on w oparciu o sprężone powietrze, które napędza tłoczek. Korzystając ze swojej siły, uderza on w bijak, który przekazuje energię do wiertła. Wszystko to sprawia, że młotowiertarka z udarem pneumatycznym idealnie nadaje się do kucia bloków betonowych.

Jeżeli chodzi natomiast o udar pobijakowy, jest on o wiele słabszy, dlatego wyposażone w niego młotowiertarki mogą być wykorzystywane jedynie do wiercenia.

Pamiętajmy o tym, iż nie tylko rodzaj udaru ma znaczenie. Istotna jest także jego moc, wyrażona w dżulach (J):

  • od 1 do 5J – młotowiertarki przeznaczone do wiercenia,
  • od 5 do 10J – młotowiertarka do kucia betonu
  • powyżej 10J – urządzenia zdecydowanie najmocniejsze, służące do kruszenia twardych materiałów.

Rodzaj pracy

Istotnym parametrem jest również tryby pracy urządzenia. Oczywiście im lepsza młotowiertarka, tym więcej trybów pracy posiada. Obecnie wyróżnić możemy trzy najważniejsze:

  • wiercenie bezudarowe – związane z pracą z najmniej wymagającymi materiałami, takimi jak metal czy aluminium.
  • wiercenie udarowe – specjalny tryb wykorzystujący udar, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykonywać otwory w szczególnie twardych materiałach – betonie oraz kamieniu.
  • kucie – tworzenie bruzd w stropach, blokach betonu, posadzce.

Młotowiertarka do domu, która jest przeznaczona dla amatorów, będzie posiadała wyłącznie dwie pierwsze tryby pracy. Młotowiertarka dla elektryka i profesjonalnego budowlańca powinna natomiast obsługiwać dodatkowo tryb kucia.

Rodzaj zasilania

Pod tym względem wymienić możemy dwa rodzaje omawianych urządzeń:

  • młotowiertarka akumulatorowa – wyposażona jest w specjalny akumulator, który wymaga ładowania. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonać wszelkie prace bez konieczności podłączania urządzenia do gniazdka elektrycznego. Wadą tego modelu jest zmniejszona moc.
  • młotowiertarka sieciowa – zasilana za pośrednictwem kabla podłączonego do gniazdka. Urządzenia te posiadają większa moc, dlatego są wykorzystywane do prac zaawansowanych. Zalecane są jednak młotowiertarki o bardzo długim kablu, który nie będzie ograniczał naszych ruchów.

Młotowiertarka – jaka moc?

Niezwykle istotny parametr, ponieważ określa długość pracy urządzenia oraz rodzaj materiału, w którym może wykonywać otwory. Chcąc skutecznie wykorzystywać trzy przedstawione wyżej tryby pracy młotowiertarki, musimy zaopatrzyć się w urządzenie o mocy co najmniej 1000W.

Poza mocą, warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje, które zdecydowanie ułatwią nam pracę. Mowa w tym miejscu chociażby o regulacji liczby i kierunku obrotów wiertła, redukcji drgań oraz specjalnych uchwytach, które zwiększą przyczepność urządzenia.

Jaka młotowiertarka do 300 złotych? W tym przedziale cenowym zakupimy urządzenia wyłącznie do najprostszych prac, czyli zwykłego wiercenia. Moc udaru tych młotowiertarek nie przekracza bowiem granicy 5J.

Jaka młotowiertarka do 500 złotych? Dokładając 200 złotych, jesteśmy w stanie zakupić urządzenie o udarze powyżej 5J. Sama moc urządzenia zdecydowanie przekroczy natomiast granicę 1000W. Problemem może być jedynie znalezienie młotowiertarki o zasilaniu akumulatorowym.

Hotel Riviera to miejsce oddalone 15 min od obrzeży Warszawy oraz 11 km od Lotniska Modlin. Usytuowane z dla od zgiełku, zapewniającym ciszę i spokój. Dzięki naszemu położeniu Państwa szkolenie, konferencja, imprezy integracyjne itp. będzie w pełni kameralne.

Hotel Swing oferuje 147 nowoczesnych, komfortowo wyposażonych pokoi jednoosobowych i dwuosobowych, w tym 3 luksusowe apartamenty, 3 pokoje dla osób niepełnosprawnych oraz 6 pokoi typu studio, które są idealnym rozwiązaniem dla rodzin

Pałac Mortęgi to zabytkowy kompleks budynków, położony we wsi Mortęgi na Warmii i Mazurach. Wcześniej budynek służył jako Uniwersytet Ludowy, biuro Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przyszłość” oraz jako przedszkole. W roku 2013 rozpoczęły się prace, aby budynek przekształcić w pierwotny pałac i stworzyć obecne miejsce Pałac Mortęgi Hotel&Spa.