Już teraz wielu przedsiębiorców zmaga się z problemem zatrzymania u siebie najbardziej wydajnych pracowników. A nie jest to wcale łatwe. Pensje na polskim rynku pracy nadal są mało atrakcyjne dla dobrze wykwalifikowanych osób. Po co więc wykształcony człowiek ma szarpać się o każdy grosz w kraju, gdy kraje członkowskie proponują mu na starcie dobre wynagrodzenie i najczęściej już w ofercie mieszkanie dla całej rodziny.
Cóż z tego, że mamy nieograniczony dostęp do najnowszych technologii: maszyny, specjalistyczne urządzenia laboratoryjne, czy najwyższej klasy komputery, gdy nie ma ich kto w prawidłowy sposób obsługiwać. A wiadomo, że na obsłudze się nie kończy, ponieważ trzeba te profesjonale i nowoczesne sprzęty konserwować i naprawiać.
Szansa jednak istnieje dla przedsiębiorców, którzy myślą o ciągłym rozwoju swojej firmy a także na reprezentacyjnej kadrze pracowniczej, która będzie z dumą spełniać misję swojego zakładu pracy. Ta szansa tkwi w szkoleniach, konferencjach a także w długofalowych kursach specjalistycznych. Jak podaje Rzeczpospolita już najwyższy czas postawić na kapitał ludzki!!! „Inwestycje w kapitał ludzki, budowa społeczeństwa opartego na wiedzy mają przyczynić się do utworzenia najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie, zgodnie z założeniami europejskiej polityki opartej na odnowionej strategii lizbońskiej”.
Już teraz warto zainteresować się ofertami związanymi z organizowaniem szkoleń, kursów, czy konferencji, tak, aby na przyszłość biegle poruszać się w tej tematyce. A oferta wybranych ośrodków była dla nas najkorzystniej dobrana. Nic nie działa bardziej na korzyść przedsiębiorstwa czy firmy, niż dobrze zaplanowany rozwój ujmujący podnoszenie kwalifikacji pracowników.
Pracownik, który przejdzie szkolenia czy kursy czuje się dowartościowany. Chętnie dzieli się zdobytą wiedzą. Jego samopoczucie i relacje w firmie zyskują, ponieważ wzrasta poczucie jego wartości i pozycji w przedsiębiorstwie.
Czym w takim razie warto zainteresować się na samym początku – oczywiście dotacjami !
Nadal do wykorzystania są środki z programowania 2004 -2006. Jedną z takich możliwości daje działanie 2.3. schemat A sektorowego programu operacyjnego “Rozwój zasobów ludzkich”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Za jego realizację odpowiedzialna jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości na podstawie rozporządzenia ministra gospodarki i pracy w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach SPO RZL (DzU 2004 nr 207, poz.2115 z późn. zm.).
A na co możemy liczyć w przyszłości? Przyszłość przedstawia mnogą ofertę wielosektorową z perspektywą finansową na lata 2007 -2013.
Jedenaście priorytetów programu „Kapitału ludzkiego”:
1. Zatrudnienie i integracja społeczna,
- Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw,
- Wysoka jakość systemu oświaty,
- Szkolnictwo wyższe i nauka,
- Dobre zarządzanie,
- Profilaktyka, promocja i poprawa stanu zdrowia ludności w wieku produkcyjnym,
- Rynek pracy otwarty dla wszystkich oraz promocja integracji społecznej,
- Regionalne kadry gospodarki,
- Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,
- Partnerstwo na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,
- Pomoc techniczna.
Żródło: Rzeczpospolia 28.08.07 Nr 200