Samorządowa Sesja Klimatyczna, towarzysząca światowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP 14, odbywającej się w Poznaniu – rozpocznie się 9 grudnia w centrum konferencyjnym Hotelu Magda w Licheniu koło Konina. Przez następnie dwa dni obrady Sesji, która zakończy się 11 grudnia, będą prowadzone w Poznaniu.
Organizatorami Samorządowej Sesji Klimatycznej, w której udział wezmą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z różnych stron świata, są: samorząd miasta Konina, Związek Miast Polskich oraz ICLEI (Międzynarodowa Rada na rzecz Lokalnych Inicjatyw Środowiskowych, będąca stowarzyszeniem członkowskim władz lokalnych oraz krajowych i regionalnych władz lokalnych z całego świata, które zobowiązały się działać na rzecz harmonijnego rozwoju).
– Udział przedstawicieli samorządów w światowej konferencji klimatycznej nie jest przypadkowy. To na samorządy w dużej mierze złożono odpowiedzialność za dbałość o środowisko. Mamy w tym względzie wiele do powiedzenia. W naszym kraju samorządy dysponują dużymi funduszami na ochronę środowiska. Mamy się przy okazji czym pochwalić. Naszym gościom pokażemy, między innymi, jak Konin i jego otoczenie przemysłowe zmieniło się choćby w ciągu ostatnich 15 lat. Dzisiejsze elektrownie z ich instalacjami wyłapywania związków siarki, huta z potężnymi instalacjami redukującymi emisję zanieczyszczeń są tego najlepszym dowodem. Można też wskazać na inne efekty działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych, na przykład wymianę autobusów MZK na emitujące mniej spalin. Dla potrzeb uczestników konferencji oddamy autobus o napędzie hybrydowym – powiedział Kazimierz Pałasz, prezydent Konina, wiceprezes Związku Miast Polskich.
Obradom samorządowców będzie przewodniczył prof. Piotr Tryjanowski z UAM w Poznaniu. Prof. Tryjanowski razem z prof. Zbigniewem Kundzewiczem z PAN są jedynymi Polakami, pracującymi w Międzyrządowym Panelu ds. Zmian Klimatu, który w ubiegłym roku otrzymał Pokojowa Nagrodę Nobla.
Po pierwszym, konińskim, dniu obrad uczestnicy Samorządowej Sesji Klimatycznej przeniosą się do Poznania, gdzie zajmą się: stanowiskami władz lokalnych wobec negocjacji COP 14, lokalnymi strategiami i politykami klimatycznymi oraz problemem transportu i negocjacji w sprawie zmian klimatu.
Dla samorządu Konina fakt, że będzie on gospodarzem inauguracyjnego dnia obrad Sesji jest ważny, m.in. dlatego, że przy okazji owego wydarzenia będzie się też mówiło także o Koninie. Mam nadzieję, że zadzierzgnięte w tym czasie kontakty, zaowocują w przyszłości – powiedział prezydent Pałasz.
Źródło: konin.pl