Skład celny, a magazyn czasowego składowania – funkcje i różnice

Towar może być przechowywany w magazynie czasowego składowania przez nieprzekraczalny okres 90 dni, w trakcie których przedsiębiorca powinien uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty do prawidłowego przeprowadzenia procedury celnej.

 

 

Choć mogą wydawać się podobnymi instytucjami, skład celny i magazyn czasowego składowania różnią się między sobą znacząco w wielu kwestiach. Co do zasady, obydwa są przeznaczone do przechowywania towarów wwożonych na teren Unii Europejskiej z zagranicy, jednak ich cel jest odmienny. Obydwa te miejsca są uregulowane przez Unijny Kodeks Celny.

 

 

Skład celny

Skład celny zwany również czasem magazynem celnym, jest miejscem znajdującym się pod dozorem celnym, w którym przedsiębiorca może złożyć swój towar, jeśli chce odsunąć w czasie opłacenie należności podatkowo-celnych. Instytucja ta umożliwia bowiem czasowe zawieszenie uiszczenia podatków oraz ceł dla towarów złożonych w depozycie. Może także pełnić funkcję reeksportową, czyli być ogniwem pośrednim w transporcie towarów wwożonych na teren Unii Europejskiej z państw trzecich, a przeznaczonych do ponownego wywozu.

Towar znajdujący się w składzie celnym może być w nim przechowywany bez ograniczeń czasowych. Opłacenie należności podatkowo-celnych następuje dopiero w momencie zabierania towarów ze składu. Składy celne mogą mieć charakter publiczny lub prywatny. Te drugie tworzone są przez przedsiębiorców do przechowywania wyłącznie ich własnych towarów, a z publicznych – mogą korzystać wszyscy. W praktyce otwieranie własnego składu jest dość nieopłacalne, dlatego większość podmiotów decyduje się na wynajmowanie miejsca w składach publicznych.

 

 

Magazyn czasowego składowania 

Podobnie jak w przypadku składu, również magazyn czasowego składowania służy do przechowywania towarów wwożonych na teren Unii Europejskiej z terytorium państw trzecich. W tym jednak wypadku przechowywaniu w magazynie czasowego składowania podlegają wyłącznie towary, które z pewnych względów nie mogą zostać poddane odprawie celnej. Chodzi o uchybienia proceduralne – głównie brak wymaganych prawem dokumentów niezbędnych do oclenia towarów i dopuszczenia ich do obrotu.

Poznaj – Jak działa firma logistyczna?

 

Towar może być przechowywany w magazynie czasowego składowania przez nieprzekraczalny okres 90 dni, w trakcie których przedsiębiorca powinien uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty do prawidłowego przeprowadzenia procedury celnej. Podczas przechowywania towaru w magazynie czasowego składowania, co do zasady przedsiębiorca ma do niego dostęp, jednak w żaden sposób nie może zmieniać jego właściwości. To oznacza, że niemożliwe jest między innymi jego przepakowywanie. Tego typu miejsca są zazwyczaj prowadzone przez agencje celne lub firmy spedycyjne. Składowanie towarów na ich terenie wiąże się z podpisaniem umowy oraz wniesieniem stosownej opłaty.

Hotel Amber*** usytuowany jest na wzgórzu w samym środku Gdańska, zaledwie 2 km od Głównego Miasta w spokojnej dzielnicy Suchanino, przy ul. Powstańców Warszawskich 45. Oferujemy zakwaterowanie w standardzie trzygwiazdkowym dla osób podróżujących biznesowo oraz turystycznie. Hotel posiada własny duży parking również dla autokarów bezpłatny dla gości hotelowych.

Zaplanuj niezapomniane wydarzenie w miejscu, gdzie nowoczesność spotyka się z komfortem. Hotel Sympozjum & SPA**** to przestrzeń stworzona dla tych, którzy cenią sobie najwyższy standard obsługi, profesjonalne zaplecze konferencyjne i wyjątkową atmosferę. Dzięki doskonałej lokalizacji, rozbudowanej strefie SPA oraz wyśmienitej restauracji, hotel jest idealnym wyborem zarówno na biznesowe spotkania, jak i chwile relaksu. Odkryj, jak łatwo połączyć pracę z przyjemnością!