Solny Nokturn dla genialnego Fryderyka Chopina (w 200 urodziny)

200 lat temu urodził się Fryderyk Chopin jeden z najbardziej znanych kompozytorów - ikona polskiej kultury w świecie. W tym roku cała Polska, a przede wszystkim miejsca z nim związane, w sposób szczególny pielęgnują pamięć o nim i rozbrzmiewają jego muzyką.
Słuchać jej będzie można też w Wieliczce za sprawą projektu „Solny Nokturn – Wieliczka 2010”. Rozpoczyna go koncert „Chopin kameralnie” 17 lipca o godz. 19.00 w komorze A. Długosza w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli. Wystąpią w nim Kevin Kenner (fortepian) oraz kwintet PIAZZOFORTE.
A wszystko zaczęło się od podpisu 19-letniego kompozytora w księdze zwiedzających kopalnię soli pod datą 24 lipca 1829 roku, która znajduje się w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich.  Fakt ten stał się inspiracją dla powstania projektu „Solny Nokturn – Wieliczka 2010” , przygotowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka” oraz Polskim Towarzystwem Straussowskim. Dominować w nim będzie oczywiście muzyka mistrza, ale projekt obejmuje także rzeźbę i wystawę  – warto podkreślić, że do realizacji projektu  zaproszono uznanych twórców: prof. Bronisława Chromego, Andrzeja Jagodzińskiego, Kevina Kennera, Waldemara Malickiego i Jerzego Sobeńko. Wielickie koncerty muzyki Fryderyka Chopina wyróżnia ze wszystkich na świecie to, że jako jedyne będą wykonywane w solnych podziemiach mających zupełnie odmienny klimat i scenerię. Atmosferę  kopalni z czasów wizyty utalentowanego kompozytora przybliży wystawa „Kopalnia wielicka w epoce Chopina”. Istotnym obiektem na niej będzie wspomniana księga pamiątkowa. Plan dawnej trasy przeznaczonej dla turystów pozwoli prześledzić jej przebieg, a wielkoformatowe zdjęcia grafik dawnych komór zaprezentują wnętrza zwiedzanej wówczas kopalni. Projekt pozostawi też trwały ślad – pomnik Fryderyka Chopina ufundowany przez Muzeum a wykonany przez prof. Bronisława Chromego. Uroczyste jego odsłonięcie będzie miało miejsce 9 października o godz. 17.30 w komorze Maria Teresa. Każdy z partnerów ma swój znaczący udział w tym wydarzeniu kulturalnym. Muzeum Żup Krakowskich zamówiło pomnik kompozytora u prof. Bronisława Chromego oraz organizuje wystawę „Kopalnia wielicka w epoce Chopina”.
 
Kopalnia Soli „Wieliczka” przygotuje cykl koncertowy “Chopin w trzech odsłonach” których wykonawcami będą wybitni artyści oraz plener rzeźbiarski studentów krakowskiej ASP.

Polskie Towarzystwo Straussowskie w dniu odsłonięcia pomnika, zaprosi na koncert „Chopin symfoniczny”, na którym zaprezentowane zostaną nowopowstałe utwory symfoniczne, autorstwa kompozytorów z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii, inspirowane muzyką genialnego twórcy.
 
Program projektu “Solny Nokturn – Wieliczka 2010”
·         17 lipca , godz. 19.00 – koncert „Chopin kameralnie”, komora A. Długosza, ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli
 Wystąpią: Kevin Kenner (fortepian) oraz kwintet PIAZZOFORTE
  • 30 lipca, godz. 19.00  – koncert „ Chopin jazzowo”, komora „Warszawa” w Kopalni Soli „Wieliczka”
             Wystąpi Trio Andrzeja Jagodzińskiego
  • 5 września, godz. 19.00 – koncert „Chopin tangowo – słowiańska dusza tanga”, komora „Warszawa” w Kopalni Soli „Wieliczka”
            Wystąpią: Waldemar Malicki (fortepian) oraz zespół New Tango Bridge.  
·         9 października – godz.17.30 – odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina i otwarcie         wystawy„Kopalnia wielicka w epoce Chopina”, komora „Maria Teresa”, ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli
·         godz. 19.00   – koncert „Chopin symfoniczny”, komora Warszawa w Kopalni Soli „Wieliczka”    
Wystąpi: Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyr. Jerzego Sobeńko
 
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Chopin 2010    
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
 
Patronat medialny: TVP Kraków, Polska Gazeta Krakowska, Polska The Times, Rmf Classic
 
 
Źródło: PR

Czterogwiazdkowy Scandic Wocław usytuowany jest w centrum miasta. Dogodny dojazd z autostrady A4/A8, niewielka odległość (12 km) od lotniska im. Mikołaja Kopernika oraz umożliwiający przebycie pieszo dystans do Głównego Dworca Kolejowego PKP, zapewniając uczestnikom komfort szybkiego dotarcia na miejsce spotkania.
Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu (wi-fi) w całym hotelu.

Końska Dolina to malowniczy obiekt położony w sercu Beskidu Niskiego, tuż przy granicy ze Słowacją. Oferuje ponad 400 hektarów pięknych terenów, idealnych na rodzinny wypoczynek, firmowe wyjazdy i integrację. Znajdujące się tutaj nowoczesne sale konferencyjne, wyposażone w zaawansowany sprzęt multimedialny i szybkie Wi-Fi, tworzą komfortowe warunki do spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń. Końska Dolina zapewnia również różnorodne atrakcje, jak wycieczki konne i pikniki, które sprzyjają budowaniu relacji i inspirują.

Kreatywne centrum eventowe Concordia Design to wyjątkowe miejsce, które jest częścią centrum design i kreatywności. Łączymy wynajem przestrzeni z organizacją wydarzeń o nietypowej formie. Proponujemy takie scenariusze eventów, które nie tylko pozytywnie zaskakują uczestników, ale też wspierają założone cele.