SPA to określenie kojarzące się z relaksem i pięknym wyglądem szczególnie pań, ale ostatnio coraz częściej także panów. Co tak naprawdę oznacza termin SPA nie jest do końca wyjaśnione. Niektóre źródła podają, iż ten łaciński skrót wywodzi się od „Sanus per Aquam” , czyli zdrowie dzięki wodzie. Inne źródła natomiast przybliżają historię średniowiecznego belgijskiego miasta Spa , które słynęło z leczniczych źródeł.
Dzisiaj termin ten używany jest przy promowaniu hoteli, uzdrowisk i ośrodków SPA, a klienci jednoznacznie kojarzą te kurorty ze stosowaniem terapii z udziałem wody morskiej, źródlanej lub termalnej.
Znaczące hotele coraz częściej w zakres swoich usług wpisują zabiegi SPA. Stało się tak, dlatego, iż pojawiła się swoista moda na zdrowie oparta na zabiegach ekologicznych ściśle powiązanych z tym, co naturalne. Zatem wszystko, co oferują nam hotele lub uzdrowiska dla ciała i urody, a więc basen, jacuzzi, sauna, masaże jest najczęściej powiązane z aromaterapią lub kontrolowanymi zmianami temperatury wody.
Aquaterapia ma zbadany i opisany prozdrowotny wpływ na zdrowie, a swoje zastosowanie znajduje szczególnie u ludzi dotkniętych schorzeniami układu krążenia, zmianami reumatycznymi, schorzeniami układu nerwowego, czy układu oddechowego. Nie można pominąć także właściwości relaksacyjnych i odprężających dla duszy i ciała, które niewątpliwie są wymieniane jako najistotniejsze plusy pobytu w ośrodkach SPA.
Nie dziwi więc fakt, iż coraz większa rzesza ludzi korzysta z takich zabiegów, a planując wakacyjny wypoczynek wybiera tylko takie obiekty hotelowe, które mają w ofercie terapie SPA.
M-S-M