Stolicę czeka boom hotelowy

W Warszawie powstaną kolejne hotele - zarówno te ekskluzywne, jak i niższej kategorii. Wszystkie, bo zbliża się Euro 2012. I choć planuje się ich tyle, ile wymaga od nas UEFA, miejsc do spania zapewne i tak zabraknie.

W Warszawie powstaną kolejne hotele – zarówno te ekskluzywne, jak i niższej kategorii. Wszystkie, bo zbliża się Euro 2012. I choć planuje się ich tyle, ile wymaga od nas UEFA, miejsc do spania zapewne i tak zabraknie.

 

Ozdobą Śródmieścia ma być ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel Le Palais przy ul. Próżnej 9. Austriacki deweloper, spółka Warimpex, połączy dwie zabytkowe kamienice w jeden obiekt, zmodernizuje je i wybuduje 79 pokoi. Po długich negocjacjach zgodę na inwestycję wydał stołeczny konserwator zabytków, teraz inwestor stara się o pozwolenie na budowę. Warimpex przymierza się też do kolejnych inwestycji hotelowych, dwu- i trzygwiazdkowych. Nie próżnują też inni. Kolejne cztero- i pięciogwiazdkowe obiekty mają wyrosnąć przy ul. Wspólnej, Sobieskiego i Sikorskiego. Przy okazji wiele hoteli jest modernizowanych lub zmienia kategorię z trzy- do czterogwiazdkowej – jak Mercure Grand przy ul. Kruczej, Boss przy Żwanowieckiej czy Novotel Okęcie przy 1 Sierpnia.

– W stolicy i jej okolicach w najbliższych latach powstanie od 2, 5 do 3 tys. pokoi hotelowych. To, razem z bazą już istniejącą, w zupełności wystarczy dla kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012 – uważa Alex Kloszewski, szef działu inwestycji hotelarskich w Colliers International Poland.

Jednak czy wszyscy kibice znajdą nocleg? Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to jedna z najbardziej obleganych przez kibiców imprez sportowych na Starym Kontynencie. W Warszawie w 2012 r. zostanie rozegranych 8 meczów (oprócz inauguracyjnego 5 grupowych, ćwierćfinał i półfinał). Szacuje się, że na 55-tysięcznym Stadionie Narodowym zasiądzie na każdym z nich przynajmniej 50 tys. kibiców, z czego co najmniej 47 tys. miejsc zajmą obcokrajowcy. UEFA wymaga od Warszawy i okolic 40 tys. łóżek dla kibiców i wszystkie mają być oddalone od stadionu co najwyżej dwie godziny jazdy autokarem. W maju wystawiła Warszawie ocenę "zieloną", czyli uznała, że stolica spełnia w tej chwili 85 proc. tych wymagań.

– W tej chwili baza hotelowa liczy blisko 32 tys. miejsc. W ostatnich trzech latach zwiększyła się o 10 tys. miejsc i nadal rośnie. Miejsc dla kibiców nie powinno więc zabraknąć – twierdzi Barbara Tekieli, dyrektor stołecznego biura turystyki.

Według szacunków miasta tylko ok. 25 proc. kibiców będzie nocować w hotelach. Jednak – jak pokazały doświadczenia z Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii – hotele były tam przepełnione, a kibice spali w hostelach lub na polach namiotowych. Czy miasto bierze pod uwagę podobne rozwiązania?
– W stolicy mamy nadwyżkę pokoi o standardzie trzygwiazdkowym, jest 9 hosteli o łącznej liczbie 1237 łóżek. Wzorem Niemców i Austriaków chcemy wykorzystać bazę akademików, a także stworzyć specjalne kempingi tymczasowe i pola namiotowe na obrzeżach Warszawy – przyznaje Barbara Tekieli.

Władze miasta podkreślają, że sprzyjają przedsiębiorcom hotelowym – zwolnili potencjalnych inwestorów w bazę noclegową od podatku od nieruchomości na pięć lat. Miasto zrobiło nawet listę 120 potencjalnych miejsc, na których mogą powstawać hotele. Jednak nie wszyscy są zadowoleni.

– Ratusz chętnie rozmawia z wielkimi sieciami hotelowymi, ignoruje mniejszych inwestorów, którzy chcą budować hotele dwugwiazdkowe – skarżą się stołeczni hotelarze. Potwierdzają to eksperci i dodają inne zarzuty. – Część z proponowanych przez ratusz działek nie ma uregulowanego prawa własności, znajduje się w prywatnych rękach albo na budowę hotelu nie pozwala plan zagospodarowania terenu – mówi Andrzej Szafrański, redaktor naczelny czasopisma "Hotelarz".



Źródło: www.polskatimes.pl

Piotr Olechno

 

Limanova Hotel położony jest w Limanowej, jednym z najładniejszych miast południowej Małopolski.

Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort zajmuje się w organizacją wyjątkowych pobytów integracyjnych i spotkań biznesowych. Komfortowe zaplecze konferencyjne zostało starannie zaprojektowane tak, aby łączyć funkcjonalność ze stylowym wystrojem. Umiejętność dopasowania się do potrzeb Klientów jest kluczem do sukcesu, który posiadają nasi specjaliści. Dzięki nabytemu doświadczeniu sporządzą ofertę na miarę najbardziej wyszukanych potrzeb.

Czterogwiazdkowy Scandic Wocław usytuowany jest w centrum miasta. Dogodny dojazd z autostrady A4/A8, niewielka odległość (12 km) od lotniska im. Mikołaja Kopernika oraz umożliwiający przebycie pieszo dystans do Głównego Dworca Kolejowego PKP, zapewniając uczestnikom komfort szybkiego dotarcia na miejsce spotkania.
Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu (wi-fi) w całym hotelu.