Sukcesja – wszystko, co warto wiedzieć przed jej wprowadzeniem

Planowanie i zarządzanie finansami to ważne aspekty niejednego przedsiębiorstwa. Sukcesja, czyli przekazanie następcy władzy i własności biznesu to skomplikowany proces, do którego warto się odpowiednio przygotować. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze pojęcia związane z planowaniem sukcesji.

 

Możliwe modele sukcesji

Istnieje kilka możliwych modeli sukcesji, z których niektóre zależą od rodzaju organizacji lub przedsiębiorstwa oraz od preferencji właściciela lub lidera. Oto niektóre z możliwych:

 

  • Sukcesja rodzinna – polega na przekazaniu władzy i kontroli nad przedsiębiorstwem z jednego członka rodziny na innego, najczęściej z rodziców na dzieci.

  • Sukcesja menedżerska – czyli przekazanie władzy i kontroli nad przedsiębiorstwem z jednego menedżera na innego, zazwyczaj z obecnego dyrektora generalnego na wybranego przez niego następcę.

  • Sukcesja grupowa – polega na przekazaniu władzy i kontroli nad przedsiębiorstwem na grupę ludzi, zazwyczaj na zespół menedżerski lub radę dyrektorów.

  • Sukcesja zewnętrzna – czyli przekazanie władzy i kontroli nad przedsiębiorstwem na osobę spoza organizacji, taką jak inwestor lub menedżer z zewnątrz.

  • Sukcesja hybrydowa – to kombinacja różnych modeli sukcesji, na przykład sukcesja menedżerska z sukcesją rodzinna.

 

W każdym przypadku planowanie sukcesji może być trudne i wymagać zrozumienia i wdrożenia odpowiednich strategii planowania, aby zagwarantować kontynuację działalności przedsiębiorstwa. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

Jakie są prawne konsekwencje sukcesji?

Sukcesja w firmie może mieć liczne konsekwencje prawne. Zależą one od kilku czynników, takich jak rodzaj przedsiębiorstwa, umowy, w jakiej działa firma, a także od decyzji dotyczących przekazania własności lub kontroli nad biznesem. Planowanie sukcesji może prowadzić do różnych konsekwencji podatkowych, takich jak podatek od dziedziczenia lub podatek od darowizn. Należy skonsultować się z prawnikiem lub doradcą podatkowym, aby zrozumieć, jakie podatki mogą wyniknąć z procesu sukcesji.

 

 

Jeśli przedsiębiorstwo działa na podstawie umów, sukcesja może wymagać zmiany umów, aby zaktualizować informacje o nowym właścicielu lub zarządzającym. Może być konieczne przeprowadzenie negocjacji, aby dokonać zmian w umowach, takich jak umowy najmu, umowy z dostawcami lub umowy z klientami. Sukcesja może wpłynąć na prawa własności intelektualnej przedsiębiorstwa, takie jak patenty, znaki towarowe i prawa autorskie.

 

Planowanie sukcesji do skomplikowany proces. Aby przeprowadzić ją skutecznie, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Nowoczesny hotel Mercure Wrocław Centrum położony jest w kulturalnym,
handlowym i komunikacyjnym centrum Wrocławia – w sąsiedztwie największych
atrakcji turystycznych miasta, takich jak Rynek i Ostrów Tumski,
Muzeum Narodowe wraz z Panoramą Racławicką. Hotel oddalony jest 11 km
od międzynarodowego Portu Lotniczego Wrocław im. Mikołaja Kopernika,
a od dworca kolejowego i autobusowego jedynie 1 km. Do dyspozycji gości
hotelowych oddany jest monitorowany parking na ponad 200 miejsc.

Hotel zlokalizowany jest w Zegrzu Południowym, na północny-wschód od Warszawy, zaledwie 25 km od centrum miasta. Malowniczo położony nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego ma własną plażę, molo i przystań dla sprzętu wodnego.          Do niedawna Zegrze postrzegane było wyłącznie jako miejsce weekendowego wypoczynku warszawiaków, jednak za sprawą

Biznesowy charakter naszego obiektu oraz nowoczesne wnętrze dają możliwość wypoczynku i zapewniają warunki do komfortowej pracy.
Do dyspozycji Gości oddajemy 7 wielofunkcyjnych, klimatyzowanych sal konferencyjnych, znajdujących się w Krakowie, w centrum Nowej Huty. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 500 m2.