Szparagowa wiosna w Radisson Blu Kraków

Jeśli maj – to szparagi. Są znakomite na otwarcie kulinarnej wiosny, kiedy to zaczynamy rozsmakowywać się w świeżych warzywach. W maju szparagi są najlepsze, dlatego właśnie teraz zagościły w menu restauracji Milk&Co w hotelu Radisson Blu w Krakowie.

Wiosna to nowalijki w naszych domach. A może na otwarcie sezonu wiosennego rozsmakujemy się w „kuchni szparagowej”? Sezon na szparagi zaczyna się w maju i potrwa tylko do połowy czerwca – trwa bardzo krótko, nie wolno więc zwlekać! Można przygotować je na wiele sposobów: z wody z gorącym masełkiem i natką pietruszki, parmezanem, smażoną tartą bułką, z sokiem z cytryny (wyciska się go w ostatniej chwili, bo zielone szparagi tracą od niego kolor). Smakują doskonale z różnymi sosami – winegret, holenderskim, beszamelowym. Niebo dla podniebienia to aromatyczna zupa szparagowa, szparagi smażone z cielęciną, szparagi z pieca albo z grilla, szparagi z głębokiego tłuszczu w cieniutkim, chrupiącym cieście.

Zielone, fioletowe i białe – niezwykle zdrowe szparagi są warzywem wykwintnym nawet w najprostszej formie przyrządzenia i podania. Doskonale komponują się z daniami kuchni niemieckiej, która to uczyniła śródziemnomorskie szparagi jednym ze swoich „warzyw narodowych”.

W maju dania ze szparagów i dania kuchni niemieckiej można skosztować w formie bufetu Surf&Turf w każdy czwartek, piątek i sobotę – do wyboru różnorodność najlepszych potraw. A także codziennie a la carte.

A w karcie między innymi:

Carpaccio z tuńczyka z  dresingiem szparagowym i sałatką z marynowanych zielonych szparag.

Krem z białych szparag z małżą św Jakuba.

Gotowane szparagi z rissollami i sosem holenderskim do wyboru z mini sznyclem wiedeńskim lub marynowaną polędwicą wołową.

Creme Brulee ze szparag podany z sosem truskawkowym i miętą.

Szparagowe rady i ciekawostki kulinarne od kucharzy Milk&Co:

Szparagi szybko się psują, więc należy wybierać szparagi jędrne, w żadnym wypadku nie kupować zwiędłych i zdrewniałych. Trzeba oglądać końcówki, jeśli są suche i popękane, to znak, że długo leżą na straganie! Bez schłodzenia utrzymują świeżość nie dłużej niż jedną dobę, więc w tym czasie powinny zostać sprzedane i skonsumowane. Jeśli kupimy białe szparagi, musimy przed gotowaniem odciąć końce. Można to zrobić zginając szparaga, chwytając za końce; zawsze złamie się w miejscu, gdzie nie ma już włókien. Potem obieramy skórkę (jak z ogórka), żeby w trakcie jedzenia nie natrafić na włókna. Zielonych i fioletowych szparagów nie obieramy, odcinamy jedynie twarde końcówki. Gotujemy, najlepiej pionowo, związane nitką, na dużym ogniu, pod przykryciem – dostępne są specjalne garnki do gotowania szparagów. Do takiego garnka wlewamy ok. 4 cm wody, zagotowujemy i wkładamy szparagi. Białe gotujemy ok. 20 minut, zielone 15, a fioletowe troszkę krócej. Uważamy aby nie rozgotować główek, które są najdelikatniejsze. Zielone szparagi możemy solić, białych raczej nie – chyba, że ktoś takie woli. Możemy ugotować je w mleku, będą słodsze. Szparagi jemy nożem i widelcem, savoir-vivre pozwala również jeść szparagi palcami!

Czterogwiazdkowy Hotel Grand Ascot to luksus i wygoda w prestiżowym miejscu. Położony jest tuż obok Rynku Głównego, czyli w najlepszej lokalizacji w Krakowie. Najważniejsze atrakcje miasta znajdują się nieopodal Hotelu, dzięki czemu jest to idealne miejsce do zwiedzania Krakowa, wyjście ze znajomymi, rodzinny odpoczynek, czy też spotkanie biznesowe.

Kreatywne centrum eventowe Concordia Design to wyjątkowe miejsce, które jest częścią centrum design i kreatywności. Łączymy wynajem przestrzeni z organizacją wydarzeń o nietypowej formie. Proponujemy takie scenariusze eventów, które nie tylko pozytywnie zaskakują uczestników, ale też wspierają założone cele.