Tradycyjne i współczesne świętowanie Wielkanocy

To najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, które przez ostatnie kilka/kilkanaście lat zmieniło swoje oblicze w naszym kraju. Jak było kiedyś, a jak jest teraz?

Pisanki z Wołynia.Liftarn (Wikipedia.org)

Palma wielkanocna Ala z(Wikipedia.org)

Z obchodami świąt wielkanocnych w Polsce łączy się wiele zwyczajów ludowych, takich jak niedziela palmowa, śniadanie wielkanocne, święcenie pisanek czy śmigus-dyngus. Jednak zanim siadano do świątecznego stołu należało bardzo dokładnie przygotować się do Zmartwychwstania Jezusa.

Rodziny wspólnie uczestniczyły w rekolekcjach, przystępowały do spowiedzi świętej, robiły powstania wielkanocne, a poszczególni członkowie rodzin pościli na znak szczególnej więzi z cierpiącym zbawicielem. To jednak nie wszystko. Dawniej zwracano baczniejszą uwagę na złożenie datków na biednych i potrzebujących, czyli na tak zwaną jałmużnę, która w chrześcijaństwie należy do uczynków miłosierdzia i jest jednym z podstawowych elementów przygotowań do świąt. Kolejno przystępowano do świątecznego przygotowania domu, a także samych siebie. Sprzątanie domu, gotowanie świątecznych potraw, przygotowywanie koszyczka ze święconką i wreszcie wspólne wyjście do kościoła w Wielką Sobotę. I to nadal nie wszystko.

Najważniejszym elementem świąt była rezurekcja, czyli uroczyste nabożeństwo w kościele katolickim, połączone z procesją, odbywające się w poranek wielkanocny, najczęściej tuż przed godziną 6 rano. Dalej uroczyste śniadanie, moc życzeń, radosne biesiadowanie z bliższą i dalszą rodziną, a także wiele zabaw dla dzieci aż do ostatniego dnia świąt. Jednym słowem głośno i radośnie, gdyż tak powinny wyglądać te święta.

A jak jest obecnie?
Czasy się zmieniły i podejście do świętowania także, dlatego obchody Wielkanocy na przestrzeni ostatnich lat mają więcej w sobie z komercji niż z prawdziwego świętowania w zgodzie z tradycją. Oczywiście nie należy tego tematu tak jednoznacznie generalizować, a pokrótce zarysować sposób przygotowania do świąt na przestrzeni ostatnich lat w wielu domach.

Społeczeństwo jest tak przepracowane, że swoje przygotowania stara się ograniczyć do koniecznego minimum, a to oznacza, że czas, jaki mamy na uszykowanie świąt wykorzystujemy na zakupy i sprzątanie domu. Kolejne godziny najczęściej spędzamy w domu na gotowaniu, tak by w Wielką Niedzielę zasiąść za suto zastawionym stołem. W modzie jest testowanie najróżniejszych przepisów kulinarnych na tak zwane przygotowywanie tradycyjnych potraw w nowym wydaniu, a także dekorowanie stołów i domów z wykorzystaniem asortymentu dostępnego dosłownie w każdym markecie. Dzieci także coraz rzadziej skłaniają się w kierunku tradycyjnych zabaw świątecznych i nawet śmigus dyngus omijany jest szerokim łukiem. Wspólny spacer na podsumowanie świąt, to dla wielu rodzin wszystko na co mogą sobie pozwolić.

Część społeczeństwa wybiera inną opcję na spędzanie świąt. Tą opcją są zorganizowane wyjazdowe pobyty w atrakcyjnych turystycznie miejscach w naszym kraju. Takie pakiety specjalne w hotelach pozwalają nie tylko dobrze wypocząć, ale również dobrze zjeść i to tradycyjne potrawy. Do tego samodzielnie można przygotować pisanki i z przygotowaną święconką udać się do pobliskiego kościoła. W ofercie znajdziemy zabiegi Spa, wycieczki rowerowe, jazdę konną i wiele innych atrakcji na które zwykle brakuje nam czasu. Kompleksowa obsługa, dużo, dużo atrakcji i relaks – nic więc dziwnego, że nie brakuje zwolenników takich pobytów. A wybór pakietów świątecznych z roku na rok jest coraz większy, o czym można się przekonać klikając pod ten link.

Święta powinny być radosne, pełne rodzinnego ciepła z nieodłącznie towarzyszącą zabawą, sprawmy by i nasze tegoroczne święta należały do udanych.

Wielkanoc 2014 tuż, tuż.

M-S-M

Przeczytaj również: Jak zaplanować Majówkę 2014?

Idealne miejsce do zatrzymania się podczas imprez na Stadionie Narodowym. Niedaleka stacja metra Trocka umożliwia szybki dojazd do centrum. Stare Miasto w zasięgu ręki. Dogodny dojazd do centów handlowych Arkadia i M1.

Rubbens & Monet Centrum Hotelowo Konferencyjne znajduje się 5 km od serca Torunia – Starówki.

- Łatwy dojazd
- Dostępność wszelkich usług włączenie ze SPA, gastronomią, parkingiem, Internetem
- 2,5 ha powierzchni dostępnej dla organizacji eventów
- 1700 m2 sal konferencyjnych
- komfortowe pokoje w przystępnej cenie