W jaki sposób przeprowadzić zniesienie współwłasności nieruchomości?

Polski kodeks cywilny szczegółowo analizuje kwestie współwłasności nieruchomości, jednak w praktyce ten stan prawny przysparza współwłaścicielem pewnych trudność.

Mając to na uwadze, zniesienie współwłasności nieruchomości w wielu przypadkach może być właściwym wyjściem, które pozwoli rozwiązać problemy i konflikty występujące pomiędzy współwłaścicielami. Tytułem wstępu warto podkreślić, że współwłasność charakteryzuje się tym, że przysługuje w sposób niepodzielny więcej niż jednej osobie. Poniższy artykuł poświęcony jest problematyce rozwiązania stosunku współwłasności oraz sposobom jej dokonania.

Czy umowa zniesienia współwłasności nieruchomości wymaga zachowania formy szczególnej?

Przedmiotem umowy znoszącej ten rodzaj współwłasności jest rzecz oznaczona co do tożsamości, jaką jest nieruchomość. Ustawodawca wprowadza wymóg zachowania formy aktu notarialnego w przypadku umowy przenoszącej własność nieruchomości, analogiczna sytuacja ma miejsce, kiedy stronom chodzi o zniesienie współwłasności nieruchomości. Akt notarialny opiera się więc w istocie na zgodnych oświadczeniach woli, które złożone muszą zostać przez wszystkich współwłaścicieli. Oświadczenie woli to swobodna decyzja każdego podmiotu prawa, dlatego jego skutki odnoszą się jednakowo do istoty zniesienia współwłasności nieruchomości, jak i do jej sposobu. W praktyce to właśnie zniesienie współwłasności nieruchomości na drodze umownej jest najczęściej spotykanym przypadkiem. Warto jednak zaznaczyć, że prawo przewiduje możliwość dokonania tej czynności prawnej przez orzeczenie sądu. Do takiej sytuacji dochodzi w przypadku, gdy jeden ze współwłaścicieli nieruchomości nie chce złożyć stosownego oświadczenia woli.

 

 

Zniesienie współwłasności nieruchomości – jak długo przebiega ten proces?

Rozważając tę kwestię, należy zaznaczyć, że dokonanie zniesienia współwłasności nieruchomości przez umowę w formie aktu notarialnego jest najszybszym i najprostszym sposobem, dlatego że ogranicza się do złożenia oświadczeń woli i sporządzenia stosownego ataku przez notariusza. Współwłaściciele, decydując się na tę formę, muszą jednak pamiętać, że może ona kosztować nawet 10 000 zł, co uzależnione jest od wartości przedmiotu współwłasności. Zniesienie współwłasności nieruchomości w trybie sądowym trwa znacznie dłużej, uwzględnić należy także dokonanie stosownych opinii przez biegłego. Ten rodzaj znoszenia współwłasności nieruchomości może okazać się jednak w niektórych sytuacjach korzystniejszy finansowo. Zniesienie współwłasności nieruchomości jest więc jednym ze sposobów skutecznego uregulowania sporów powstałych pomiędzy współwłaścicielami.

Zorganizuj konferencję, event lub wypocznij w wyjątkowym miejscu, gdzie nowoczesność spotyka się z naturą i spokojem. Hotel VINNICA, położony w malowniczym Sygneczowie, niedaleko Krakowa i Wieliczki, oferuje przestronne sale konferencyjne, komfortowe pokoje i wyśmienitą kuchnię opartą na lokalnych produktach.

Dzięki profesjonalnej obsłudze, eleganckim wnętrzom i dogodnej lokalizacji, każda wizyta staje się wyjątkowym doświadczeniem. Szukasz miejsca, które zainspiruje i zachwyci? Hotel VINNICA to odpowiedź na Twoje potrzeby.

Czterogwiazdkowy Scandic Wocław usytuowany jest w centrum miasta. Dogodny dojazd z autostrady A4/A8, niewielka odległość (12 km) od lotniska im. Mikołaja Kopernika oraz umożliwiający przebycie pieszo dystans do Głównego Dworca Kolejowego PKP, zapewniając uczestnikom komfort szybkiego dotarcia na miejsce spotkania.
Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu (wi-fi) w całym hotelu.

Limanova Hotel położony jest w Limanowej, jednym z najładniejszych miast południowej Małopolski.