Nic dziwnego – zwykle planujemy je już kilka miesięcy naprzód, szukamy najlepszych noclegów oraz atrakcji w wybranej lokalizacji. Dokąd jednak wybieramy się najchętniej?
Śmiało można stwierdzić, że Polacy pod względem wyboru miejsca na urlop dzielą się na dwie główne grupy. Część uważa, że jedynym słusznym wyborem jest spędzenie wakacji nad morzem, a dla innych liczą się tylko góry. Oczywiście zgodnie z zasadą, że o gustach się nie dyskutuje, każdy ma prawo do własnych wyborów. Nasz kraj jest bardzo atrakcyjny geograficznie, dzięki czemu bez wyjeżdżania poza jego granice możemy planować zarówno wyprawy wysokogórskie, jak i morskie kąpiele. Ponadto Polska obfituje w wiele innych wspaniałych obszarów, które cieszą się dużym powodzeniem wśród turystów i również zasługują na uwagę.
Wybrzeże Bałtyku – dla tych, co kochają morze
Choć Morze Bałtyckie nie należy do najcieplejszych, a pogoda bywa kapryśna, polskie kurorty każdego roku przeżywają prawdziwe oblężenie. Linia brzegowa o długości ok. 770 kilometrów stwarza olbrzymie możliwości wyboru miejsca idealnego na spędzenie urlopu. Do najpopularniejszych miejscowości, w których noclegi należy rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, należą Sopot, Mielno, Łeba, Władysławowo i Kołobrzeg. Każda z tych lokalizacji wyróżnia się na swój sposób. Trójmiasto przyciąga rozbudowaną infrastrukturą, pięknymi plażami, najsłynniejszym molo w Polsce – a jeśli pogoda nie sprzyja, można spędzić dzień w aquaparku, zwiedzić Operę Leśną czy też ogród zoologiczny, albo po prostu pospacerować po Monciaku. Gdańsk, Gdynia i Sopot to obszar typowo miejski, dlatego jeśli ktoś na co dzień ma dosyć miasta, lepszym rozwiązaniem jest wybór mniejszej miejscowości położonej nad morzem. Rezerwując noclegi w Mielnie, Władysławowie lub Łebie również możemy cieszyć się wspaniałymi plażami, jednak są to niewielkie miejscowości typowo turystyczne – tętniące życiem w środku lata, natomiast poza sezonem wyciszone i spokojne. Jeśli więc kochamy polskie morze, jednak niekoniecznie przepadamy za gwarem i tłumami, najlepszym wyjściem będzie zaplanowanie urlopu w maju lub we wrześniu.
Noclegi nad morzem – https://nocleg24h.pl/l-morze
Polska strona Tatr – dla aktywnych urlopowiczów
Położone na południu kraju Tatry to dla wielu osób najpiękniejsze tereny, jakie można sobie wyobrazić. W odróżnieniu od obszarów nadbałtyckich, z ich uroków można korzystać zarówno latem, jak i zimą. Zimowa stolica Polski – Zakopane – dwukrotnie w ciągu roku przeżywa prawdziwe oblężenie. Również poboczne miejscowości, takie jak Białka Tatrzańska, Murzasichle czy Bukowina Tatrzańska stanowią rewelacyjną bazę noclegową dla spragnionych górskich wycieczek lub jazdy na nartach i snowboardzie. Ci, którzy nie mają nic przeciwko dużym skupiskom ludzi i lubią gwar, chętniej szukają kwater w centrum Zakopanego. To doskonale skomunikowanie z górskimi szlakami miasto, z którego można dostać się busem na dowolny szlak turystyczny. Jeśli natomiast szukamy w górach ciszy i odpoczynku, warto wybrać noclegi w jednej z pobocznych miejscowości. Tak samo łatwo dostaniemy się z nich na każdy szlak, za to wakacje spędzimy w dużo spokojniejszym otoczeniu.
Poznaj gdzie znajdziesz nocleg Tatry i Podhale – https://nocleg24h.pl/s-tatry-i-podhale
Mazury – kraina wielkich jezior i pięknej przyrody
Co prawda Mazury są nieco mniej popularne niż polskie morze czy góry, jednak także tutaj co roku setki turystów spędzają swój wakacyjny czas. Malownicze tereny oraz ponad dwa tysiące jezior przyciągają swoją fauną i florą wielbicieli wędkarstwa, plażowania i kąpieli. Sporo atrakcji turystycznych, w tym najdłuższe w Polsce jezioro Jeziorak i największe – Śniardwy oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa czynią Mazury atrakcyjnym regionem. Stolicą Krainy Tysiąca Jezior jest Giżycko, Mikołajki są najważniejszą miejscowością dla żeglarzy, a Mrągowo znane z festiwali muzyki country zachwyca jej fanów.
Noclegi na mazurach – https://nocleg24h.pl/s-mazury
Bieszczady – wyjątkowe tereny nie dla wszystkich
Znane wszystkim motto: rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, pomimo rozwoju i komercjalizacji tego najbardziej wysuniętego na południowy wschód obszaru Polski, nadal jest aktualne. Życie w tym miejscu płynie wolniej, a przyroda nie została jeszcze zdominowana przez działalność człowieka. Z pewnością nie jest to region Polski, który przypadnie do gustu każdemu, jednak osoby ceniące sobie kontakt z naturą i setki hektarów lasów oraz łąk zakochają się w nim od pierwszego wejrzenia. Planując noclegi w Bieszczadach warto zatrzymać się w Ustrzykach Górnych, małej miejscowości stanowiącej dobrą bazę wypadową na poszczególnie trasy turystyczne. Ustrzyki Dolne natomiast stanowią stolicę powiatu bieszczadzkiego. Do największych atrakcji Bieszczad należy zapora wodna w Solinie, najwyższy szczyt – Tarnica, malowniczo położone Połoniny Wetlińska i Caryńska, góra Korbania i wiele innych. W sezonie na szlakach można spotkać dość wielu turystów, jednak poza nim Bieszczady pustoszeją i stają się magicznym miejscem, w którym można naładować akumulatory na resztę roku.
Noclegi w Bieszczdach – https://nocleg24h.pl/s-bieszczady
Czytaj:
Mniej znane miejsca, które warto odwiedzić
Poznaj regiony turystyczne – https://nocleg24h.pl/info/4-noclegi-w-regionach-turystycznych
Nie sposób wymienić wszystkich miejscowości turystycznych i krain geograficznych w Polsce, w których warto spędzić urlop i zaplanować noclegi. Wspaniałe Góry Stołowe, Beskid Śląski, Biebrzański Park Narodowy, Kaszuby czy Sudety Zachodnie to tylko niektóre z miejsc, w których każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien się znaleźć. Nasz kraj pod względem turystycznym wspaniale się rozwija i stwarza ogromne możliwości, z których warto korzystać, ponieważ mamy je na wyciągnięcie ręki. Cudze chwalicie, swego nie znacie – a naprawdę warto poznać wszystko to, co polskie i nasze.