W obiektywie Jana Czerneckiego – fotografie kopalni wielickiej sprzed 100 lat

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na otwarcie wystawy pt. ,, W obiektywie Jana Czerneckiego - fotografie kopalni wielickiej sprzed 100 lat”, które będzie miało miejsce 18 marca (czwartek ) 2010 r. o godz. 12.00 w ekspozycji podziemnej Muzeum. Zjazd szybem Daniłowicza od godz. 11.30.

Fotografie prezentowane na wystawie przywołują kopalnię z początku XX w. stwarzając okazję do podziwiania widoków dawnej, zupełnie innej kopalni. Są one tym cenniejsze, że wielu tych miejsc już dziś nie zobaczymy. Zestawienie widoków komór zwiedzanych do dziś z ich dawnymi przedstawieniami uświadamia jak wiele się zmieniło w podziemiach na przestrzeni ostatniego wieku. Jan Czernecki dostrzegał także piękno Wieliczki dokumentując np.: budynki kopalni, Szkołę Górniczą czy Zamek Żupny. Jego fotografie odznaczają się profesjonalizmem, wyczuciem barwy i wysokimi walorami artystycznymi. Warto je zobaczyć.

Jan Czernecki (1871-1955) – pierwszy fotograf podziemnych wyrobisk – oficjalną zgodę na fotografowanie uzyskał w 1902 r. od c. k. Krajowej Dyrekcji Skarbu we Lwowie. W 1911 r. uzyskał koncesję na otwarcie księgarni w Wieliczce przy ulicy Mickiewicza 8, prowadził również w Krakowie drukarnię, wydawnictwo, dwie księgarnie i antykwariat. Jego fotografie kopalni wielickiej były reprodukowane w następujących publikacjach: ,,Z podziemi wielickich”, ,,Kilka słów o Wieliczce i jej kopalniach” czy ,,Otchłanie wielickie”.

Wystawę można zwiedzać do 26 września br.

Patronat medialny: TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków

Źródło: PR

Jaworowy Dwór to hotel gdzie znajdą Państwo Wyjątkowe połączenie
komfortu noclegowego i profesjonalnej przestrzeni konferencyjnej.
Położony jest w malowniczej okolicy Trębki Nowe, w odległości 40 km od
Warszawy. Oferujemy 20 wygodnych pokoi. Każdy pokój jest starannie
urządzony i wyposażony w udogodnienia, aby zapewnić komfortowy
wypoczynek

Dogodnie położony, trzygwiazdkowy hotel Śląsk jest idealnym miejscem na organizację konferencji i szkoleń w centrum Wrocławia.

Nowy Hotel Śląsk posiada ponad 100 miejsc noclegowych w pokojach 1 i 2 osobowych oraz apartamentach, składających się z pokoju dziennego z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym, osobnej sypialni oraz łazienki.

Biznesowy charakter naszego obiektu oraz nowoczesne wnętrze dają możliwość wypoczynku i zapewniają warunki do komfortowej pracy.
Do dyspozycji Gości oddajemy 7 wielofunkcyjnych, klimatyzowanych sal konferencyjnych, znajdujących się w Krakowie, w centrum Nowej Huty. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 500 m2.