Wybieramy projektor do prezentacji, na co zwrócić uwagę?

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić jakąkolwiek prezentację bez wykorzystania projektora. W tym momencie szeroki wybór takich urządzeń może przyprawić nas niemal o zawrót głowy, dlatego trudno się zdecydować na zakup jednego z nich. Aby ułatwić Ci sprawę, przygotowaliśmy specjalny poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu idealnego właśnie dla Ciebie.

Żywotność lampy

Bardzo ważny element urządzenia, który wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Na każdym projektorze powinna znaleźć się informacja o liczbie godzin, ile lampa może świecić bez utraty jakości obrazu. W trybie standardowym należy zwrócić uwagę na to, czy czas ten wynosi przynajmniej 2000 godzin, natomiast w trybie ekonomicznym – 3000 godzin. To szczególnie ważny parametr, jeżeli będziemy z naszego projektora często korzystali.


Co więcej, ważne jest także, aby sprawdzić ewentualny koszt nabycia nowej lampy. W sytuacji, kiedy będziemy używać projektora po kilka godzin dziennie każdego dnia, kolejną lampę będziemy musieli bowiem zakupić już po roku. Warto więc sprawdzić, czy jest ona stosunkowo łatwo dostępna oraz gdzie, ewentualnie, będziemy mogli ją nabyć.

Rozdzielczość

Jest to istotny parametr, ponieważ określa on, z jaką dokładnością będzie prezentowany dany obraz. W tym momencie na półkach sklepowych dostępne są projektory o wielu rodzajach rozdzielczości, najpopularniejsze z nich to:

– 800×600 SVGA,

– 1024×768 XGA,

– 1280×800 WXGA.

Pierwszy rodzaj powoli jest wypierany przez 1024×768 XGA. Trzeci typ, natomiast, idealnie sprawdzi się zwłaszcza przy notebookach, jest to bowiem format panoramiczny.

Odpowiednia rozdzielczość wiąże się w dużym stopniu z rodzajem materiałów, jakie będą przez nas wyświetlane. Jeśli chodzi o zwykłe prezentacje, w zupełności wystarczy wybrać projektor o rozdzielczości SVGA. W przypadku, gdy zamierzamy jednak umieścić na nich dużą liczbę wykresów, planów architektonicznych, rozmaitych danych, lepsza może okazać się rozdzielczość 1280×800 WXGA. Dzięki temu, wszystkie elementy będą wyraźne i bardzo czytelne.

Jasność

Mierzy się ją w lumenach (lm), zgodnie z układem ANSI. Im jaśniejsze jest pomieszczenie, w którym będą wyświetlane prezentacje, tym bardziej potrzebne jest urządzenie o jak najwyższej jasności. Jeżeli nasze prezentacje będą wyświetlane w jasnych aulach, należy wybrać projektor o parametrach powyżej 3000 lm. Właściciele centrów konferencyjnych, kin czy sal koncertowych powinni rozważyć zakup projektora, który świeci z siłą nawet 12000 lm.

Złącza

Wybierając projektor, musimy również wziąć po uwagę źródła, z jakich będzie wyświetlana prezentacja. W rozmaitych sprzętach możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami interfejsów, które decydują o jakości wyświetlanego obrazu. W przypadku projektorów do prezentacji, najczęściej możemy natknąć się na złącza VGA, które w zupełności wystarczą na potrzeby przeciętnej firmy. Dodatkowo, w tego rodzaju projektorach zwykle od razu występują kable w zestawie.

Wybór technologii oraz standardu

Kilka lat temu różnica pomiędzy technologią DLP oraz LCD była ogromna, w tym momencie jednak, niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, efekty będą bardzo podobne.

Do głównych zalet technologii LCD należy zaliczyć:

– mniejsze zużycie prądu (niż w przypadku DLP),

– bardziej wyraziste barwy w przypadku jasnych elementów,

– brak „efektu tęczy”.

Technologia DLP ma również wielu zwolenników. Jej mocne strony to:

– „filmowy” obraz

– większa płynność.

Jeżeli chodzi o standard, możemy wybrać projektor profesjonalny, który będzie cechował się bardzo dobrymi parametrami, oraz amatorski, przydatny na dłuższą metą jedynie do użytku domowego. Projektory charakteryzujące się mniejszą żywotnością lampy oraz posiadające niższą rozdzielczość, nie sprawdzą się zbyt dobrze podczas profesjonalnych wystąpień. Jeśli zależy nam jednak na szczególnie niskiej cenie, warto się zastanowić nad ich zakupem.

Zakup projektora w internecie

Jeżeli chodzi o sam zakup projektora, najlepiej zrobić to przez internet. Sprawdź www.komputery360.pl/projektory Oprócz opisów wszystkich produktów oraz ocen danego sklepu, będziemy mogli tutaj od razu znaleźć opinie innych użytkowników, a także ich recenzje, co jest zawsze bardzo istotne przy wyborze najlepszego sprzętu.

Ośrodek STARY MŁYN to Hotel Młynarz, zespół komfortowych, całorocznych domków, Karczma Młynarzówka i sale konferencyjne. Stary Młyn położony jest w malowniczym, zielonym rozlewisku Prosny, na skraju historycznej miejscowości Bolesławiec k. Wieruszowa - osady założonej w 1266 roku przez Księcia Kaliskiego Bolesława Pobożnego.

Blue Mountain Resort w Szklarskiej Porębie jest komfortowym oraz luksusowym kompleksem apartamentowym, który jest znakomitym miejscem na relaks i odpoczynek. Nasz obiekt powstał z myślą o komforcie dla gości oraz stworzenia przepięknego miejsca w samym sercu gór. Obiekt jest doskonałym połączeniem nowoczesności i rozrywki z ciszą i spokojem. To niepowtarzalne miejsce daje możliwość spędzenia czasu aktywnie, zrelaksowania się po trudnym dniu oraz zapomnienia o trudach codzienności.

Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort zajmuje się w organizacją wyjątkowych pobytów integracyjnych i spotkań biznesowych. Komfortowe zaplecze konferencyjne zostało starannie zaprojektowane tak, aby łączyć funkcjonalność ze stylowym wystrojem. Umiejętność dopasowania się do potrzeb Klientów jest kluczem do sukcesu, który posiadają nasi specjaliści. Dzięki nabytemu doświadczeniu sporządzą ofertę na miarę najbardziej wyszukanych potrzeb.