Praca na placu budowy wymaga używania ciężkiego sprzętu. Pozwala on szybko poradzić sobie z dużą ilością zadań, nie narażając pracowników na nadmierne obciążenie pracą fizyczną. Jedna koparka może w ciągu dnia przerzucić tyle samo ziemi, co kilku tuzinów pracowników. Na co zwrócić uwagę, wynajmując koparkę?
Czy wynajem koparki się opłaca?
Zakup sprzętu budowlanego to zawsze wysokie koszty. Alternatywą, z której mogą skorzystać początkujący przedsiębiorcy, jest wynajem. Praca na koparce wymaga jednak nie tylko samego sprzętu, ale też osoby, która może i potrafi go obsługiwać. Taką osobą jest operator. Zależnie od rodzaju posiadanych uprawnień, operator może korzystać z koparki jednonaczyniowej, wielozadaniowej, minikoparki, ładowarki i koparko-ładowarki. Operator może dysponować uprawnieniami I albo III klasy.
Przykład: Operator koparki jednonaczyniowej, który dysponuje uprawnieniami III klasy, może obsługiwać maszyny o masie całkowitej do 25 ton. Osoba, która posiada uprawnienia I klasy, nie musi przejmować się takimi ograniczeniami.
Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie budowlanym? Kliknij!
Jak sprawdzić kompetencje operatora?
Ukończywszy kurs, przyszły operator może uzyskać uprawnienia po zdaniu egzaminu państwowego. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Operator koparki, którą zdecydujemy się wynająć, musi posiadać dokument potwierdzający jego uprawnienia. Oprócz tego istotnym czynnikiem jest również doświadczenie operatora. Można poprosić o zdjęcia wcześniejszych realizacji wykonywanych przez danego pracownika. Firmy, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu wraz z operatorami, zwykle dysponują kilkoma pracownikami o różnym poziomie doświadczenia. Warto też umówić się z operatorem na konkretne godziny pracy.
Wynajmując koparkę z operatorem, przed rozpoczęciem prac należy przedstawić takiemu pracownikowi, co chcemy osiągnąć. Dobra komunikacja na placu budowy to nie tylko szerokie możliwości w zakresie osiągania celów, ale też bezpieczeństwo dla wszystkich osób, które znajdują się w pobliżu.