Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów budowlanych – monterów rusztowań.

Po kilku latach regresu budownictwo notuje wyraźny wzrost zapotrzebowania na kompleksowe usługi. Rynek wyraźnie nabiera tempa, a wykwalifikowani pracownicy budowlani ponownie są w cenie. Warto podkreślić, że pracodawcy przede wszystkim poszukują specjalistów konkretnych dziedzin, którzy posiadają stosowne, państwowe uprawnienia. Jedną z takich profesji jest monter rusztowań. Niezmiennie na rynku pracy jest znaczna luka dotycząca konkretnie tego zawodu.

Monter rusztowań — krótka specyfikacja zawodu

Monter rusztowań to zawód, w którym wymagane jest posiadanie stosownych uprawnień. Profesja jest sklasyfikowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej i podlega grupie “Robotnicy budowlani robót stanu surowego i pokrewni”. Z kolei zgodnie z zapisem Ministra Infrastruktury osoby pracujące przy montażu i demontażu rusztowań czy ruchomych podestów muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i kompetencje.


Zawód montera rusztowań nie należy do żadnej ścieżki edukacyjnej na poziomie technikum czy szkół zawodowych. Chcąc wykonywać ten zawód, należy zapisać się na szkolenie. Rusztowania, jak i wspomniane ruchome podesty to poniekąd konstrukcje, które są konieczne na każdej budowie. Dokonując prostej analizy, można spodziewać się, że podjęty kurs na rusztownia okaże się trafną ścieżką zawodową.

Dlaczego kurs na rusztowania jest konieczny?

Specyfika zawodu montera rusztowań wiąże się z dużym ryzykiem. Musimy zdawać sobie sprawę, że prace wykonywane są na dużej wysokości, a co za tym idzie, konieczne jest bezwzględne zachowanie wszystkich procedur. To nie tylko zagrożenie związane z wysokością, ale też porażeniem prądem w przypadku źle zabezpieczonych przewodów elektrycznych. Mając na uwadze potencjalne zagrożenia, oczywiste jest, że osoba wykonująca tę profesję musi posiąść szeroką wiedzę i zdać egzamin.

Gdzie się szkolić?

Kurs montera rusztowań organizowany jest przez specjalistyczne ośrodki szkoleniowe, które posiadają certyfikację IMBiGS (Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego) uprawniającą do prowadzenia tego rodzaju edukacji. Szkolenie rusztowania obejmuje zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne. Poruszane są zagadnienia bhp, a także omawiana jest technologia montażu i demontażu rusztowania, konstrukcje rusztowań, zasady ich użytkowania. Część praktyczne obejmuje przede wszystkim prace związane z przygotowaniami do montażu rusztowań, ćwiczenia z montażu i demontażu oraz kontrolę techniczną rusztowania.

„Biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie na fachowców z tej dziedziny zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami można przypuszczać, że kurs na rusztowania będzie jednym z najbardziej oczekiwanych i poszukiwanych.” Odpowiada Pan Jan specjalista szkoleniowiec w firmie szkoleniamm.pl

Pałac Mortęgi to zabytkowy kompleks budynków, położony we wsi Mortęgi na Warmii i Mazurach. Wcześniej budynek służył jako Uniwersytet Ludowy, biuro Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przyszłość” oraz jako przedszkole. W roku 2013 rozpoczęły się prace, aby budynek przekształcić w pierwotny pałac i stworzyć obecne miejsce Pałac Mortęgi Hotel&Spa.

Kompleks biurowo-konferencyjno-usługowy "OPOLSKA 22" dysponuje 8 nowoczesnymi, klimatyzowanymi salami konferencyjno-szkoleniowymi. Zróżnicowane wielkością sale dają możliwość pomieszczenia od 15 do 180 uczestników. Kompleks mieści się w centrum Katowic, przy ulicy Opolskiej 22, w pobliżu znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, bardzo dobry dojazd z DTŚ i A4. Wysoki standard wykończenia, windy, parking.

Old Town Haston to nietuzinkowe miejsce zlokalizowane w zabytkowym, XIV-wiecznym budynku. Usytuowany jest w bliskiej odległości od Starego Miasta, a bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych umożliwia wygodną komunikację do dowolnej części miasta