Wystawa „Barwy soli Europy”

Prace Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego

Ekspozycja Muzeum na III poziomie kopalni soli

18.11.2011 – 31.03.2011 r.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Barwy soli Europy” wpisany w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Konkurs został skierowany do odkrywców miejsc rzadkich i niezwykłych, do których solne ośrodki należą. Z racji Polskiej Prezydencji zostały one zawężone do terenu Unii Europejskiej. Wpłynęło 165 prac pokazujących sól z 24 miejsc w 14 państwach Europy: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Dani, Francji, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugali, Rumuni, Słowacji, Słowenii i Włoszech. Wybrane z nich będzie można zobaczyć na wystawie prezentowanej w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli od 18.11.2011 do 31.03.2012 r. Jury przyznało I, II i III nagrodę oraz  4 wyróżnienia. Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w dniu otwarcia wystawy.

Sól na wystawie została pokazana w różny sposób: poprzez ogólne widoki komór w kopalniach czasem ogromnych (np. w Kłodawie, w kopalni Turda w Rumunii czy w Carrickfergus w Północnej Irlandii) lub fragmenty ścian z barwnymi, skomplikowanymi wzorami zaburzonych warstw skalnych. Szczególnie przyciągają wzrok detale pięknych, solnych form wtórnych krystalizacji takich jak stalagmity, stalaktyty, choinki, kalafiory, regularne kryształy (np. w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich, w kopalni soli w Bochni czy w Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowych w Bad Salzdetfurth  w Niemczech). Niezwykle subtelne są te ujęcia które pokazują kropelki spływające po solnych soplach lub gałązkach tarniny w tężni. Zawieszone na ich końcach błyszczą niczym  brylanty. Ciekawe formy i kształty dopełnia barwa solnych okazów od białej poprzez różne odcienie szarości po niebieską, różową, pomarańczową a nawet zieloną. Czasem wspomaga je światło tworząc całą gamę odcieni i dając wrażenie niesamowitej głębi.

 Jeszcze inaczej prezentuje się sól warzona w panwiach (np. w  Ciechocinku czy  w Laeso w Danii). Nad ogromnymi metalowymi zbiornikami unosi się para. Obok widoczne są kopce uwarzonej soli wyglądającej jak puch albo świeży śnieg.

Zupełnie odmienny, przepełniony słońcem nastrój wnoszą fotografie salin morskich w Bułgarii (Burgas, Pomorje), Chorwacji (Ston), na Cyprze (Słone Jezioro Larnaca), Francji (Gruissan), Portugali (Aveiro), Słowenii (Strunjan) i we Włoszech (Trapani i Paceco). W ciepłym klimacie południowej Europy, w regularnych, prostokątnych basenach rosną solne kryształki. Gdy już „dojrzeją” zbierane są w białe kopce stojące w równych szeregach.

Na niektórych fotografiach soli towarzyszą postacie – górnicy, pracownicy obsługujący panwie lub solni „ogrodnicy”. Fotografie pokazują, że sól jest wyjątkową inspiracją i muzą bardzo fotogeniczną.

Zapraszamy do zobaczenia ekspozycji  i wirtualnego spaceru śladami soli po Europie.

 

Wydarzenie wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011

 

 

Patroni medialni:

Dziennik Polski, Radio Kraków, TVP Kraków, Modny, TTG, Świat Obrazu

 

 

 

 

 

 


Hotel BoniFaCio SPA & Sport położony jest blisko przyrody w malowniczym zakątku Mazowsza, zaledwie godzinę drogi od Warszawy.

Hotel zlokalizowany jest w Zegrzu Południowym, na północny-wschód od Warszawy, zaledwie 25 km od centrum miasta. Malowniczo położony nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego ma własną plażę, molo i przystań dla sprzętu wodnego.          Do niedawna Zegrze postrzegane było wyłącznie jako miejsce weekendowego wypoczynku warszawiaków, jednak za sprawą

Hotel Riviera to miejsce oddalone 15 min od obrzeży Warszawy oraz 11 km od Lotniska Modlin. Usytuowane z dla od zgiełku, zapewniającym ciszę i spokój. Dzięki naszemu położeniu Państwa szkolenie, konferencja, imprezy integracyjne itp. będzie w pełni kameralne.