Wystawa „Barwy soli Europy”

Prezentuje prace Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego

Ekspozycja Muzeum na III poziomie kopalni soli

Można ją zwiedzać: 18.11.2011 – 31.03.2011 r.

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Barwy soli Europy” wpisany w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Konkurs został skierowany do odkrywców miejsc rzadkich i niezwykłych, do których solne ośrodki należą. Z racji Polskiej Prezydencji zostały one zawężone do terenu Unii Europejskiej. Wpłynęło 165 prac pokazujących sól z 24 miejsc w 14 państwach Europy: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Dani, Francji, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugali, Rumuni, Słowacji, Słowenii i Włoszech. Wybrane z nich – 94 fotografie – można zobaczyć na wystawie prezentowanej    w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli od 18.11.2011 do 31.03.2012 r.

Jury przyznało następujące nagrody uwzględniając serie zdjęć przysłanych przez uczestników:

I nagroda  – VALERY  HRISTOV (Bułgaria)

 

II nagroda – GUILHERME  LIMAS (Portugalia)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III nagroda – ROBERT  GARSTKA (Polska)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienia:

PATRICE  LEMOINE (Francja)

JERZY  PRZYBYŁO (Polska)

MICHAEL  FALCO (USA)

T. SCHOEPE i J. LUDYGA Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowych (Niemcy).

 

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 18 listopada w dniu otwarcia wystawy „Barwy soli Europy”, na które przyjechali obok gości z Polski także z Niemiec, Danii, Słowacji i Rumunii.

Sól na wystawie została pokazana w różny sposób: poprzez ogólne widoki komór w kopalniach czasem ogromnych (np. w Kłodawie, w kopalni Turda w Rumunii czy w Carrickfergus w Północnej Irlandii) lub fragmenty ścian z barwnymi, skomplikowanymi wzorami zaburzonych warstw skalnych. Szczególnie przyciągają wzrok detale pięknych, solnych form wtórnych krystalizacji takich jak stalagmity, stalaktyty, choinki, kalafiory, regularne kryształy (np. w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich, w kopalni soli w Bochni czy w Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowych w Bad Salzdetfurth  w Niemczech). Niezwykle subtelne są te ujęcia które pokazują kropelki spływające po solnych soplach lub gałązkach tarniny w tężni. Zawieszone na ich końcach błyszczą niczym  brylanty. Ciekawe formy i kształty dopełnia barwa solnych okazów od białej poprzez różne odcienie szarości po niebieską, różową, pomarańczową a nawet zieloną. Czasem wspomaga je światło tworząc całą gamę odcieni i dając wrażenie niesamowitej głębi.

Jeszcze inaczej prezentuje się sól warzona w panwiach (np. w  Ciechocinku czy  w Laeso w Danii). Nad ogromnymi metalowymi zbiornikami unosi się para. Obok widoczne są kopce uwarzonej soli wyglądającej jak puch albo świeży śnieg.

Zupełnie odmienny, przepełniony słońcem nastrój wnoszą fotografie salin morskich w  Bułgarii (Burgas, Pomorje), Chorwacji (Ston), na Cyprze (Słone Jezioro Larnaca), Francji (Gruissan), Portugali (Aveiro), Słowenii (Strunjan) i we Włoszech (Trapani i Paceco).W ciepłym klimacie południowej Europy, w regularnych, prostokątnych basenach rosną solne kryształki. Gdy już „dojrzeją” zbierane są w białe kopce stojące w równych szeregach.

Na niektórych fotografiach soli towarzyszą postacie – górnicy, pracownicy obsługujący panwie lub solni „ogrodnicy”. Fotografie pokazują, że sól jest wyjątkową inspiracją i muzą bardzo fotogeniczną.

Zapraszamy do zobaczenia ekspozycji  i wirtualnego spaceru śladami soli po Europie.

 

Wydarzenie wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011

 

Patroni medialni:

Dziennik Polski, Radio Kraków, TVP Kraków, Modny, TTG, Świat Obrazu

   

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

kontakt: 12 289 16 27

m.bogucka@muzeum.wieliczka.pl

www. muzeum.wieliczka.pl

Fabryka Wełny Hotel & Spa to wielofunkcyjny i nowoczesny obiekt konferencyjny położony
w samym sercu Pabianic,w malowniczej okolicy tuż pod Łodzią.
Stworzony dla gości ceniących sobie komfort, relaks jak również lubiących aktywnie spędzać czas. Hotel idealnie nadaje się do organizacji różnego rodzaju konferencji, szkoleń oraz spotkań biznesowych czy bankietów.

Hotel Amber*** usytuowany jest na wzgórzu w samym środku Gdańska, zaledwie 2 km od Głównego Miasta w spokojnej dzielnicy Suchanino, przy ul. Powstańców Warszawskich 45. Oferujemy zakwaterowanie w standardzie trzygwiazdkowym dla osób podróżujących biznesowo oraz turystycznie. Hotel posiada własny duży parking również dla autokarów bezpłatny dla gości hotelowych.

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do odwiedzenia Pałacyku Otrębusy. Jest to idealne miejsce na organizację konferencji, szkoleń, wszelkiego rodzaju spotkań biznesowych jak również przyjęć i bankietów okolicznościowych.
Funkcjonalne wnętrza i sale naszego Pałacyku pozwalają na organizację konferencji do 200 osób.