Zasada działania sprężarki śrubowej i czym różni się od modelu tłokowego

Maszyny i urządzenia wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym, wymagają zasilania. Wykorzystuje się do tego energię elektryczną oraz gaz, a ostatnio również coraz częściej sprężone powietrze.

W jaki sposób sprężone powietrze może stanowić źródło zasilania? Wszystko za sprawą sprężarki, zwanej też kompresorem. Do najpopularniejszych należą sprężarki śrubowe. Warto nieco bliżej im się przyjrzeć, wyjaśniając zasadę działania oraz różnicę w stosunku do sprężarki tłokowej.

 

Jak działa sprężarka śrubowa?

Aby zrozumieć, jak działa sprężarka śrubowa, trzeba pokrótce wyjaśnić, czym jest pneumatyka i w jaki sposób umożliwia ona wytworzenie energii. Otóż wszystko za sprawą wytworzenia wysokiego ciśnienia powietrza. Energia powstaje wskutek zmniejszenia objętości powietrza przy zachowaniu tej samej ilości gazu. Sprężarka śrubowa zasysa powietrze z zewnątrz, następnie zmniejszając przestrzeń, w której się ono znajduje. Więcej na temat pneumatyki można dowiedzieć się ze strony producenta maszyn, urządzeń i części pneumatycznych – Air-Com. Tymczasem przejdźmy do wyjaśnienia specyfiki działania sprężarki określanej jako śrubowa.

Typ sprężarki, o którym mowa, charakteryzuje się obecnością śrub. Podłączenie urządzenia do prądu umożliwia wprawienie w ruch śrub, które zbliżają się do siebie, zmniejszając tym samym przestrzeń, w której znajduje się powietrze. Następnie powietrza wydostaje się z urządzenia przez otwór, trafiając do przewodów, a z nich do urządzeń napędzanych sprężonym powietrzem. Powietrze zasysane przez sprężarkę musi wcześniej zostać oczyszczone. Dlatego też w sprężarkach montuje się filtry powietrza. Warto zauważyć, że wyróżnia się dwa główne rodzaje sprężarek śrubowych:

  • sprężarki śrubowe olejowe,
  • sprężarki śrubowe bezolejowe.

Rola oleju w sprężarce śrubowej

W sprężarkach śrubowych olejowych, wirniki, czy też śruby, stykają się ze sobą w czasie pracy. Powstaje zatem siła tarcia. Niezbędny jest więc smar, który ją zmniejszy. Tarcie powoduje bowiem szybsze zużycie elementów metalowych. Jednak to nie wszystko, tarcie powoduje również wzrost temperatury, która i tak jest podwyższona podczas pracy sprężarki. Niezbędne jest zatem ochłodzenie urządzenia. Tym samym olej pełni dwojaką funkcję, nie tylko zapewniając właściwe smarowanie, ale również chłodzenie.

Inaczej jest w przypadku sprężarek bezolejowych. W tych modelach śruby, choć zbliżają się do siebie, to się nie stykają. Nie powstaje siła tarcia, a więc smarowanie jest zbędne. A co z chłodzeniem? W modelach bezolejowych odpowiada za nie powietrze. Niewątpliwie sprężarki bezolejowe to nowocześniejsze urządzenia.

 

 

Sprężarka śrubowa, a sprężarka tłokowa

Starszym modele sprężarki jest model tłokowy. W tym przypadku w urządzeniu nie ma śrub, jest za to tłok. Podstawowa różnica między urządzeniami obu rodzajów tkwi właśnie w ich konstrukcjach. Zasada działania jest bowiem bardzo podobna. Niemniej jednak budowa urządzenia przekłada się na inne jego cechy. Tym samym sprężarka śrubowa pracuje ciszej od tłokowej oraz zwykle jest bardziej wydajna.

 

Specjalistyczna sprężarka wysokiej klasy

Efektywna sprężarka śrubowa to taka, która jest całkowicie sprawna, a jej poszczególne elementy niezawodne. Aby mieć pewność co do wysokiej jakości urządzenia, trzeba kupić je od specjalistów w tym obszarze. Z pewnością można za takich uznać fachowców z firmy Air-Com. Firma ta od lat słynie z jednych z najlepszych na rynku sprzętów pneumatycznych. Producent oferuje pełen przekrój produktów z obszaru pneumatyki. Każda maszyna i urządzenie przechodzą rygorystyczne testy jakości, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży.

Poczuj się wyjątkowo...

Hotel Atena jest nowoczesnym i kameralnym obiektem położonym w Ciechanowie, ok 100 km. Od Warszawy. Obiekt położony jest w przyjaznej, spokojnej i bezpiecznej okolicy. Nasi goście zawsze mogą liczyć na dyskrecję, spokój, miłą i zawsze pomocną obsługę.

Kormoran Wellenes Medical SPA znajduje się w małej, zacisznej wsi Rowy. Niezwykłość tego miejsca to położenie - między wodami (rzeka, jezioro, morze ) a zielenią Słowińskiego Parku Narodowego. Kormoran to firma rodzinna, nie należąca do żadnej sieci hotelowej.

Kuter Port to stale rozwijający się ośrodek, posiadający nieograniczone możliwości aranżacji ponad 30 ha powierzchni w zakresie organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń w plenerze i w przestrzeni zamkniętej.