Barwa światła w sypialni
Jeszcze nie tak dawno nikt nie zastanawiał się nad wyborem żarówek, a tym bardziej nie myślał o tzw. barwie światła. Obecnie, na ten temat, mamy całkiem sporą wiedzę, a także świadomość, że są żarówki energooszczędne, ale i takie, które emitują określoną barwę światła. Zazwyczaj sypialnia jest kojarzona z miejscem do odpoczynku, więc wydaje się, że najbardziej odpowiednia będzie barwa ciepła, o żółtej tonacji. Czy tak jest naprawdę? Jeśli mamy na myśli lampki nocne, umieszczane przy łóżku, to na pewno tak. Najlepsze będą te, emitujące światło o barwie ciepłej w przedziale 2100 K – 2700 K. W sypialni jest też lampa sufitowa, która może mieć barwę światła neutralną – min. 3500 K. Czasami w sypialni znajduje się toaletka lub biurko do pracy. W ich przypadku światło powinno mieć zimną barwę. Podobnie jest w przypadku doświetlenia szafy.
Światło LED do sypialni
Lampy LED są nowoczesnym rozwiązaniem, które warto rozważyć w sypialni. Zamiast stosowania lamp o różnej barwie światła, można zastosować oświetlenie ledowe, które posiada wiele funkcji. Można zmieniać barwę światła, ściemnić je, a nawet istnieje opcja, by obsługiwać całość za pomocą aplikacji w smartfonie. Jest to zatem bardzo wygodne rozwiązanie, chociaż pojawiają się wątpliwości, czy światło LED jest na pewno zdrowe? Badania naukowe, prowadzone na ten temat, jednoznacznie podkreślają, że światło LED jest całkowicie bezpieczne. Jeśli ktoś odczuwa dyskomfort w sypialni oświetlonej światłem LED, to jest to związane z niewłaściwym wyborem żarówek. Wszystkie ewentualne niedogodności ustąpią, jeśli zamienimy żarówkę na taką z cieplejszą i łagodniejszą barwą światła.
Funkcje dodatkowe lamp
W sklepach mamy bardzo szeroki wybór lamp przeznaczonych do sypialni. Nie wszystkie jednak są wyposażone w funkcje dodatkowe. O jakie funkcje chodzi?
-
Ściemnianie – jest to funkcja polegająca na regulowaniu jasności światła. Wiadomo, że rankiem światło powinno być mocne, energetyczne, aby panie mogły spokojnie wykonać makijaż, a panowie wybrać odpowiedni garnitur z szafy. Wieczorem natomiast światło powinno być łagodniejsze, mniej intensywne. Funkcja ściemniania ułatwia regulację światła. Może się to odbywać dotykowo lub za pomocą systemu Easydim, który pozwala regulować natężenie światła bez konieczności instalacji ściemniacza.
-
Zdalne sterowanie – to funkcja wyłączania lub włączania światła, ściemniania, zmiany barwy za pomocą pilota. W sypialni jesteśmy czasami tak zmęczeni, że po prostu nie chce się nam wstawać wieczorem, by dokonać jakiejkolwiek czynności związanej z regulacją światła. Ale przecież można to zrobić za pomocą pilota. Jest to naprawdę bardzo przemyślany i potrzebny system.
-
Inteligentne oświetlenie. Możemy mieć tzw. inteligentny dom, dlaczego nie możemy mieć inteligentnego oświetlenia? Oświetleniem, w takim przypadku, możemy sterować za pomocą głosu lub aplikacji w telefonie. Dzięki aplikacji możemy zarządzać domowym system oświetlenia nawet przebywając kilkadziesiąt kilometrów od domu.
Praktyczne porady dotyczące oświetlania sypialni
Sypialnia nie musi posiadać oświetlenia centralnego, podsufitowego. Oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. W oświetleniu sypialni ważny jest odpowiedni dobór lampek, kinkietów, wybranie dobrych żarówek energooszczędnych, ale i z dodatkowymi funkcjami. Tak samo ważne są kwestie techniczne, czyli umieszczenie lamp, kinkietów i lampek na odpowiedniej wysokości. Kinkiety, lampki, które są mocowane nad łóżkiem, powinny być montowane na wysokości około 80 cm od materaca. Przed ostatecznym montażem trzeba sprawdzić, czy oświetleniem można bez wstawania z łóżka sterować i czy nie uderzymy głową w lampkę przy zbyt gwałtownym podnoszeniu się. Natomiast lampki nocne na stolikach obok łóżka powinny być umiejscowione o około 50 cm od krawędzi łóżka.
Oświetlenie sypialni powinno być starannie przemyślane. Musi spełniać wiele funkcji praktycznych i estetycznych, więc warto się nad nim z uwagą pochylić.