Czym charakteryzuje się filtracja powierzchniowa w odpylaniu przemysłowym

Oczyszczanie powietrza w zakładach pracy i fabrykach jest dużym wyzwaniem dla właścicieli. Jednak nie można sobie obecnie wyobrazić, aby nie wprowadzać odpowiednich systemów filtracyjnych.

 

Ich podstawowym zadaniem bowiem, poprzez oczyszczanie powietrza, jest ochrona życia i zdrowia pracowników oraz dbanie o bezawaryjne działanie urządzeń i narzędzi.  

 

Czym jest filtracja powietrza w przemyśle? 

Filtracja jest złożonym procesem, którego celem jest oddzielenie cząstek zawieszonych, które stanowią zanieczyszczenia, ze strumienia powietrza. Podstawowym problemem natomiast jest fakt, że cząsteczki te są różnej wielkości i mogą pochodzić z różnych procesów produkcyjnych. Filtracja zatem wymaga zwykle użycia wielu technik i procedur fizycznych. Wśród nich znajdują się: dyfuzja, bariery, sita czy oddziaływania elektrostatyczne.  

 

Czym jest filtracja powierzchniowa? 

Filtracją powierzchniową nazywa się proces, który zachodzi w trakcie filtracji powietrza ze znaczną ilością zanieczyszczeń w postaci cząstek stałych. W wyniku zasysania zanieczyszczonego powietrza w przegrodzie filtra gromadzi się osad. Wraz z narastaniem takiej warstwy, rośnie również opór w przepływie powietrza. Filtracja powierzchniowa najczęściej spotykana jest przede wszystkim, gdy stosowane są filtry wyciągowe lub filtry z odciągiem miejscowym. Dotyczy to zwłaszcza bardzo zanieczyszczonych pomieszczeń.  

 

 

Zastosowanie filtracji powierzchniowej 

Filtracja powierzchniowa polega zatem na osadzaniu zanieczyszczeń na powierzchni filtra przy wykorzystaniu różnicy wielkości cząstek i gęstości medium filtracyjnego. Osadzanie cząstek zanieczyszczeń powoduje jednocześnie silniejsze zagęszczenie medium, co sprzyja dokładniejszej filtracji. Wielkość oczek medium filtracyjnego w filtracji powierzchniowej odpowiada za zatrzymywanie zanieczyszczeń o określonej wielkości. Zdarza się jednak, że nawet większe cząstki przenikają przez medium. Mają na to wpływ dwa czynniki: 1. cząstki ulegają odkształceniu – dotyczy to cząstek o charakterze żelowym; 2. powodem może być mniejszy trzeci wymiar cząstki. Wykorzystanie filtracji powierzchniowej zakłada, że powierzchnia otwarta w przegrodzie filtracyjnej jest bardzo mała w stosunku do całej jej powierzchni.  

Zaletą filtracji powierzchniowej, w zestawieniu na przykład z filtracją głębinową, jest fakt, że media filtracyjne można czyścić, regenerować i powtórnie wykorzystywać w swoim biznesie. Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia strony Technologie filtracyjne.

Radisson Blu Hotel & Residences Zakopane to wyjątkowy kompleks hotelowy położony u podnóża Tatr, na wzniesieniu - Antałówce – co pozwala na rozkoszowanie się malowniczymi, górskimi krajobrazami z okien pokoi hotelowych.

Hotel Węgierki położony jest w odległości 50 km od Poznania. Jest nowoczesnym obiektem, który został stworzony z myślą o komforcie wypoczynku. Korzystne położenie, oraz spokojna okolica sprawiają, że nasz obiekt to idealna baza noclegowa.

Malowniczo położony nad brzegiem jeziora, w otulinie Mazurskiego Parku Krajobrazowego czterogwiazdkowy Hotel Robert’s Port Lake Resort & SPA jest idealnym miejscem wypoczynku na Mazurach.

Wygodne, klimatyzowane pokoje, wyśmienita kuchnia, restauracja z przeszkloną podłogą z widokiem na basen i panoramicznym widokiem na jezioro, przestronne i doskonale wyposażone sale szkoleniowe, ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu oraz teren otoczony zielenią i lasami będą gwarancją udanego pobytu.