Istotną rolę w tym procesie odgrywają komornicy. Kiedy i na czym polega egzekucja komornicza?
Kiedy przeprowadzana jest egzekucja komornicza?
Komornicze postępowanie egzekucyjne może być prowadzone w różnych sytuacjach, gdy pojawiają się długi. Kiedy najczęściej jest ono realizowane?
Zazwyczaj egzekucję komorniczą wszczyna się z chwilą wydania wyroku sądu lub innego tytułu wykonawczego, na przykład mogą być to niektóre decyzje administracyjne posiadające moc tytułu wykonawczego.
Na ogół przed zaangażowaniem do sprawy komornika następuje okres windykacyjny, podczas którego dłużnik może dobrowolnie spłacić długi. Jeżeli to nie przyniesie skutku, wierzyciel może zwrócić się do sądu i zlecić egzekucję komorniczą.
Proces rozpoczyna się zwykle od złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji do właściwego komornika. Wniosek musi zawierać dane wierzyciela, dłużnika, kwotę podlegającą egzekucji oraz kopię tytułu wykonawczego.
Po otrzymaniu wniosku komornik sądowy Gliwice – https://komornikgliwice.com/ lub prowadzący swoje działania w innym mieście zawiadamia dłużnika o postępowaniu egzekucyjnym i rozpoczyna egzekucję długu.
Na czym polega egzekucja komornicza?
Komornik swoje działania rozpoczyna od przeprowadzenia spisu majątku dłużnika. Obejmuje on majątek ruchomy i nieruchomy, rachunki bankowe i inne aktywa, które mogą zostać wykorzystane do zaspokojenia zadłużenia.
Zgodnie z prawem komornik ma prawo zająć i sprzedać majątek dłużnika w celu spłacenia długu. Przykładowo mogą być to przedmioty takie jak pojazdy, nieruchomości i rzeczy osobiste. Także może on zająć środki z rachunków bankowych dłużnika, jego wynagrodzenie, emeryturę czy rentę, jednakże niektóre fundusze mogą być zwolnione z zajęcia.
Jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie długu, komornik może zorganizować sprzedaż majątku dłużnika. Dochód z aukcji komorniczych przeznaczony jest na spłatę długu, a nadwyżka zwracana jest dłużnikowi.
W sprawach dotyczących nieruchomości komornik może dodatkowo wyegzekwować nakaz eksmisji oraz zajęcia nieruchomości w celu jej sprzedaży oraz spłacenia należności.
Podsumowując, komornik ma uprawnienia, które pozwalają mu na skuteczne odzyskiwanie długów w imieniu wierzycieli. Dzięki posiadanym przez siebie prawom może on zajmować mienie dłużnika oraz wykorzystać je do uregulowania należności. Gdy zatem pojawiają się problemy z długami, warto udać się do komornika.