Koszty uzyskania przychodu. Co trzeba o nich wiedzieć?

Koszty uzyskania przychodów to pojęcie funkcjonujące w polskim systemie podatkowym i oznaczające wszystkie wydatki, jakie podatnik - pracownik lub przedsiębiorca - musiał ponieść w związku ze zdobyciem źródła nowych przychodów lub utrzymaniem dotychczasowych.

 

Jakie koszty można zaliczyć do tej grupy? Jakich wydatków nie możemy w ten sposób rozliczyć? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w kolejnych akapitach.

 

Koszty uzyskania przychodu – umowy menedżerskie, organy spółek

Kontrakt menedżerski jest specyficzną formą współpracy między firmami, a osobami, których obowiązkiem jest prowadzenie przedsiębiorstwa i zarządzanie poszczególnymi aspektami jego działalności. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów koszty uzyskania przychodów osób zatrudnionych w oparciu o takie kontrakty wynoszą 250 złotych miesięcznie, a w jednym roku podatkowym nie mogą przekroczyć 3 tysięcy złotych. Wyjątek stanowią osoby, które podpisały kilka takich umów – wówczas roczna stawka wynosi 4,5 tysiąca złotych.

 

 

Koszty uzyskania przychodów przeniesienie prawa stosowania wynalazku lub wzór przemysłowy

Na specyficznych zasadach rozliczają się również wszelkiego rodzaju twórcy. Dotyczy to zarówno osób uzyskujących przychody z przeniesienia praw do wynalazków, jak i wzorów przemysłowych. Niezależnie od tego, na podstawie jakiej umowy rozliczają się oni ze zleceniodawcami lub kontrahentami, kwota wolna od podatku 2021 wynosi w ich przypadku 50 proc. Wyjątek stanowią koszty stanowiące nadwyżkę od kwoty 85528 złotych (pod warunkiem, że pochodzą z umów rozliczonych z 50-procentowymi kosztami.

 

Koszty uzyskania przychodu z działalności artystycznej lub z tytułu prowadzenia zawodów sportowych

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej lub prowadzenia zawodów sportowych (dotyczy to np. arbitrów piłkarskich). W takich sytuacjach będą mogli oni odliczyć koszty uzyskania przychodów wynoszące ich 20-procentową część. Należy przy tym pamiętać, że koszty te muszą być takie same jak w umowie. Jeśli przekroczą tę wartość, a chcemy rozliczyć ich rzeczywistą wysokość, do rozliczenia musimy dołączyć dokumenty potwierdzające taki stan rzeczy. 

 

Koszty uzyskania przychodu inkasentów należności publicznoprawnych 

Warto wiedzieć, że niektóre wydatki związane z prowadzeniem firmy lub działalności nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Do tej grupy należy zaliczyć między innymi:

 

  • koszty egzekucyjne poniesione w związku z postępowaniami komorniczymi i windykacyjnymi wskutek niewywiązywania się ze zobowiązań;
  • kary nałożone przez organy administracyjne i skarbowe, kary umowne, odszkodowania, kary za korzystanie ze środowiska itp.;
  • podatek dochodowy, podatek od darowizn oraz podatek akcyzowy;
  • wpłaty na fundusze (z wyjątkami określonymi w ustawie);
  • wierzytelności przedawnione i nieścigalne oraz umorzenie wierzytelności;
  • wydatki socjalne (np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, świadczenia urlopowe);
  • koszty podróży służbowych przedsiębiorcy i pracowników;
  • wydatki poniesione w związku dokształcaniem przedsiębiorcy.

 

Przeniesienie prawa własności wynalazku i inne koszty. Jak rozliczyć je szybko i wygodnie?

Jak widać, koszty uzyskania przychodu mogą przysporzyć sporych problemów w rozliczeniu podatkowym. Jeżeli nie korzystamy z pomocy księgowej, ewentualnych trudności możemy uniknąć dzięki dedykowanym programom do rozliczania PIT – np. e-pity.pl. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób na wyeliminowanie ryzyka pomyłek i dokonanie rozliczenia w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Lemon Resort Spa to hotel butikowy zlokalizowany nad Jeziorem Rożnowskim, w jednym z najpiękniejszych regionów Polski – Pogórzu Rożnowskim, w miejscowości Gródek nad Dunajcem.

Hotel Swing oferuje 147 nowoczesnych, komfortowo wyposażonych pokoi jednoosobowych i dwuosobowych, w tym 3 luksusowe apartamenty, 3 pokoje dla osób niepełnosprawnych oraz 6 pokoi typu studio, które są idealnym rozwiązaniem dla rodzin

Kuter Port to stale rozwijający się ośrodek, posiadający nieograniczone możliwości aranżacji ponad 30 ha powierzchni w zakresie organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń w plenerze i w przestrzeni zamkniętej.